Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T05:09:37+01:00
Główny bohater Pana Tadeusza-Jacek Soplica w młodości słynął z urody i wielkiej fantazji.Mimo,iż nie posiadał majątku,bo to co miał to kawałek ziemi,szbla i wielkie wąsy,to mimo wszystko cieszył się wielkim poważaniem wśród szlachty.
Jego burzliwa młodość to przede wszystkim liczne pojedynki,bójki i udział w mocno zakrapianych ucztach.Wśród szlachty miał ogromny respekt,i z tego to powodu zainteresował sie nim Stolnik Horeszko,liczyłon na poparcie młodego szlachcica w sejmikach.
Był częstym gościem na zamku Horeszki,gdzie poznał i pokochał piękną córkę Stolnika,który potrzebował na czas sejmików.Stolnik udawał,że nie widzi co siedzieje między młodymi.Wówczas Jacek postanawia wyjechać,by zapomnieć o ukochanej,a Stolnik nakazuje wydać ją za mąż za kasztelanica.Dla zabicia miłości ożenił się z ubogą szlachcianką,rozpił siś i wcale nie dbał o dom.Wkrótce zmarła małżonka,a on został z maleńkim TadeuszemBył pośmiewiskiem dla całej okolicy,i mimo iz jego ukochana wychodziła za mąż za innego,to jego miłość do niej nigdy nie wygasła.
Pewnej nocy Moskale napadli na zamek Horeszki,Jacek wówczas zabił Stolnika,i choć była to zbrodnia w afekcie,uznano go za zdrajcę.
Wówczas Jacek opuszcza ojczyznę,i wstępuje do zakonu,gdzie pod imieniem Robak,działa jako emisariusz na Litwie.Był częstym gościem w Soplicowie,gdzie przygotowywał chłopówi szlachtę do powstania niepodległościowego.
W czasie bitwy,do której doszło po zajeździe Jacek zostaje ranny,a rana ta okazała się być śmiertelna.
U kresu swego życia Jacek odkrywa tajemnicę swego życia,był to akt skruchy i przebaczenia.W swoich zwierzeniach opowiedział o stosunkach łączących go ze Stolnikiem,o swoich czynach wspomniał ogólnikowo,dając tym samym wyraz swej skromności i pokory.
Umarł jako człowiek powszechnie szanowany i gorliwy patriota,a wiosną 1812 roku po przybyciu legionistów zostaje zrehabilitowany,i przywrócona zostaje mu cześć.