Odpowiedzi

2009-10-25T15:32:10+01:00
W 332 r. p.n.e. Aleksander podbił Egipt. Założył tam pierwsze ze swoich miast - Aleksandrię, która miała być centrum imperium Macedońskiego i jednocześnie stolicą.
W 331 r. p.n.e. rozegrała się bitwa pod Arbelą i Gaugamelą, podczas której Aleksander uderzając w środek armii Dariusza III rozbijając ją całkowicie. Król królów uciekł z pola walki.
W 324 r. p.n.e. wyruszył na Wschód, zabierając ze sobą 60 tys. wojowników. Jego przeciwnikiem było imperium perskie. W bitwie pod Issos Aleksander odniósł zwycięstwo nad wrogiem. Król Persji nie rezygnował, a Aleksander darował życie jego rodzinie. Bitwa ta, jest dowodem na to, jak wielki jest Aleksander, gdyż w tak młodym wieku, będąc niedoświadczonym królem, pokonuje wielkiego króla Persji.

Ponieważ stoczył wiele krwawych bitew i pokonał Dariusza Wielkiego - ogólem, powyżej dowody.
Myślę, że słusznie otrzymał taki przydomek, ponieważ jego dokonania były wielkie, podbił wiele terenów i podporządkował sobie dużą ilość ludów. Zgubiła go zachłanność, ale mimo tego był wielkim człowiekiem, przywódcą i dowódcą wojsk.
34 4 34
2009-10-25T15:33:40+01:00
Uważam, że słusznie nazwali go wielkim, ponieważ Aleksander Wielki już w wieku siedmiu lat potrafił zastąpić ojca w jego obowiązkach, gdy ten musiał wyruszyć na wojnę. Mimo, że przeżył tylko 33 lata dokonał bardzo wiele.Potrafił nawet pokonać Persję, czego nie udało się zrobić Filipowi jego ojcu. Aleksander szanował bardzo swoich rodziców o czym nie można zapomnieć. Był też znakomitym wojownikiem i myślę, że udało mu się spełnić swoje marzenie, aby być tak dobry jak Achilles.


Mam nadzieje ze troche pomoglem.
29 4 29
  • Użytkownik Zadane
2009-10-25T15:41:50+01:00
Aleksander Macedoński otrzymał przydomek 'Wielki', ponieważ był wielkim znakomitym taktykiem wojennym i świetnym przywódcą. Dzięki niemu Macedonia z niewielkiego kraju stała się wielka pod względem zajmowanych terenów jak i militarnym. Aleksander Wielki dokonał niebywałego osiągnięcia , zdominował ówczesny świat. Jego imperium obejmowało tereny: Grecji, Azji Mniejszej, Egiptu, Persji i Asyrii, oraz kraje wschodu. Aleksander oparł granice swojego państwa na rzece Indus. Wprowadził : wspólny język, jednolitą walutę dla całego państwa oraz jednakowe prawa dla wszystkich mieszkańców imperium. Uważam , że zasłużył na miano wielkiego poprzez to czego dokonał.
38 4 38
Aleksander Macedoński otrzymał przydomek 'Wielki', ponieważ był wielkim znakomitym taktykiem wojennym i świetnym przywódcą. Dzięki niemu Macedonia z niewielkiego kraju stała się wielka pod względem zajmowanych terenów jak i militarnym. Aleksander Wielki dokonał niebywałego osiągnięcia , zdominował ówczesny świat. Jego imperium obejmowało tereny: Grecji, Azji Mniejszej, Egiptu, Persji i Asyrii, oraz kraje wschodu. Aleksander oparł granice swojego państwa na rzece Indus. Wprowadził : wspólny język