Odpowiedzi

2009-10-25T15:37:14+01:00
Dlaczego z taką niedbałością, wręcz niechlujnością posługujemy się polszczyzną ? Powodów jest bardzo dużo. Może telewizja ?! Np. ?Świat według Kiepskich?, w którym ja poszłem, tam pisało... Przecież gdy tego słuchamy, zapamiętujemy to lepiej niż słowa nauczycieli języka polskiego, którzy zamiast uczyć nas pięknie się wysławiać już od podstawówki, robią to dopiero w liceum. Teraz nam jest ciężko się przestawić, kiedy mamy już wpojone pniektóre błędy. Ale starajmy się to zmienić. Jest to naprawdę możliwe.
3 5 3
2009-10-25T15:37:56+01:00
Moim zdaniem warto mówić poprawnie po polsku, ponieważ jest to nasz ojczysty język, o który czy chcemy, czy nie musimy dbać. Jakimkolwiek językiem się posługujemy, powinniśmy starać się mówić poprawnie, to znaczy konstrukcje gramatyczne budować według przyjętych zasad, a wyrazów i wyrażeń używać zgodnie z ich znaczeniem i adekwatnie do sytuacji. A jeśli czujemy się Polakami, po polsku powinniśmy mówić poprawniej niż w innych językach. Wierzę, że to jest ważne, a nawet bardzo ważne. Nasz język polski jest językiem urzędowym tylko u nas. To nasz język. Nawet, gdy Polska nie itniała na mapach świata to w języku polskim mówiono chociaż zakazywali Polakom mówić po polsku. Język polski jest naszą dumą. Wiele osób mówi niepoprawnie, ale uważam, że nasz język jest piękny i powinno się o niego dbać. Dlaczego tak się dzieje?? W większosći to "zasługa" seriali np. "Świat wg Kiepskich". W takim typie seriali mówią niepoprawnie, a my to zapamiętujemy.
4 4 4
  • Elza
  • Początkujący
2009-10-25T15:57:11+01:00
POlszczyzna jest bardzo popularna,tylko tak na prawde to mało ludzi jej używa. POlski jest obecnie jednym z najtrudniejszych języków świata.Warto jest używać poprawnej polszczyzny, poniewąż wtedy ludzie inaczej na nas patrzą. Mają inne zd. o nas . Tylko dlaczego nuie można używać zwrotów "fajnie"itd w wypracowaniach?