Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T12:10:59+01:00

Drogi zakażenia:
1/HIV szerzy się drogą kontaktów seksualnych z zakażonymi osobami. Kontakty seksualne z wieloma partnerami zwiększają ryzyko zakażenia HIV. Choroby narządów płciowych torują drogę zakażeniu HIV.
2/HIV może zostać przeniesiony od człowieka do człowieka wraz z zakażoną krwią, np. podczas zabiegów medycznych i niemedycznych - w związku z przerwaniem ciągłości tkanek narzędziem zanieczyszczonym zakażoną krwią, a także gdy zakażona krew dostanie się na spojówki, śluzówki lub uszkodzoną skórę. Ryzyko zakażenia HIV jest duże przy użytkowaniu wspólnego sprzętu do wstrzyknięć przez stosujących środki odurzające.
3/Dziecko może zakazić się od matki podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Nie można się zarazić:
1/ całowanie, dotykanie, masowanie, masturbacja,
2/ nieseksualny kontakt cielesny,
3/ życie w rodzinie i społeczeństwie,
4/ przebywanie z kimś kichającym lub kaszlającym,
5/ jedzenie w stołówkach, barach, restauracjach,
6/ korzystanie ubikacji publicznych, basenów kąpielowych, sauny,
7/ korzystanie z usług fryzjerów, kosmetyczek,
8/ wizyta u lekarza,
9/ ukąszenie komarów.

Rozwój choroby:
W początkowej fazie zakażenia, gdy HIV wnika do organizmu żadne objawy nie są zauważalne ani odczuwalne. Pierwsze objawy mogą się pojawić w chwili, gdy organizm zakażonej osoby zaczyna walczyć z wirusem i wytwarza przeciwciała przeciwko niemu. Objawy mogą przybierać następujące formy: bóle głowy, mięśni, lekkie nabrzmienie węzłów chłonnych. Są to objawy podobne do objawów grypowych. Okres ten trwa od 7 do 14 dni, po czym objawy ustępują. Okres pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się przeciwciał anty-HIV nazywamy okienkiem serologicznym. Może on trwać od kilku do kilkunastu tygodni, a czasem i dłużej. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ osoba zakażona nie jest tego świadoma i może w tym czasie zakażać innych ludzi. Następnie przychodzi długi okres bezobjawowy, w którym brak jest jakichkolwiek oznak zakażenia. W tym czasie wirus zaczyna się namnażać. Okres ten może trwać od 1 roku do 14 lat.Kiedy układ odpornościowy jest już wyniszczony, to wtedy mówimy, że dana osoba jest chora na AIDS.
1 3 1