1. Wymień nazy trzech regionów Polski, w których występują ślady działalności wulkanicznej(np. pozostałości stożków wulkanicznych)?
2. wymień punkt w katórym słońce zachodzi wcześniej. uzasadnij swoją odpowiedz(w Polsce )?
3. ustal, w której części Polski północnej czy południowej latem dzień trwa dłużej.Uzasadnij swoją odpowiedz?

2

Odpowiedzi

2009-10-25T16:08:27+01:00
1 okolice Krakowa napewno.!
3 Słońce zachodzi w polnocneij czesci polski to jest zwiazane z przesilenie letnim i oborcie ziemi
4 2 4
2009-10-25T16:15:41+01:00
1.
1)okolice Krakowa;
2)Góra Św. Anny na wyżynie śląskiej
3)Ostrzyca na Pogórzu Kaczawskim

2 .Ziemia porusza się wokół własnej osi z zachodu na wschód - cały czas obraca się w kierunku wschodu. Tak więc w miejscowościach na zachodzie Polski, słońce będzie zachodzić wcześniej.

3. Na północy. Słońce zachodzi tam średnio 2 godziny później niż na południu, a wstaje o wiele wcześniej. To za sprawą położenia słońca, które nie jest przecież ustawione wzdłuż równika. Słońce w lecie jest położone bardziej na Północ, a w zimie Ziemia wędruje na drugi koniec słońca, i zaczyna ono świecic na południową półkulę.
W lecie dłuższy dzień występuje na północy, co jest spowodowane nachyleniem osi ziemi w stosunku do płaszczyzny ekliptyki. W lecie północna półkula jest pochylona w kierunku słońca. Dlatego im dalej na północ, tym dzień jest dłuższy. Skrajnym przypadkiem długiego dnia są białe noce, kiedy słońce w ogóle nie zachodzi. W czasie przesilenia letniego ok. 21 czerwca, dzień jest dłuższy o ok. 60 minut na północy Polski niż na południu. Możecie sprawdzić to w danych astronomicznych.
5 4 5