Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-15T13:38:18+01:00
Powstanie komputera było wielkim krokiem w przyszłość wykonanym przez naszą ludzkość. Od początku istnienia cieszyły się One ogromną popularnością, każdy chciał mieć komputer, jednakże na początku były One bardzo drogie. Pierwszy komputer to była wielka machina, zajmowała całe- duże pomieszczenie, a funkcji nie miała zbyt wiele. Dziś komputery są małe, a funkcji mają cały ogrom. Technika komputerowa to coś co do przodu idzie bardzo prężnie i nie ustanie się rozwija, cały czas powstaje w niej coś nowego, co nasz uczy i bawi. Z pewnością pomiędzy pierwszymi komputerami, a komputerami dzisiejszymi jest ogromna przepaść, którą nawet ciężko wyrazić. Technologie z przeszłości mają mało wspólnego z technologiami stosowanymi dziś. A więc na pewno zastanawiamy się z czym przyjdzie spotkać się nam w przyszłości, a na pewno przyjedzie spotkać się z kombajnem funkcji, jakim będzie komputer przyszłości. Każdy z niecierpliwością czeka na nowe rzeczy w dziedzinie komputerów, też długo nie musi czekać, bo naukowcy i firmy produkujące komputery cały czas mają coś nowego, czym mogą zaskoczyć. Ciężko nawet na bieżąco śledzić cały postęp w tej dziedzinie. Oczywiście firmy muszą rozwijać swoje wyroby, bo dziś ciężko jest o klienta, który jest wymagający i kupuje tylko najlepsze technologie. Takie też prawa rynku dają nam właśnie cały pędzący postęp, który jest nie do opisania i cały ten rynek zalany jest nowościami, które każdego dnia mamy okazję oglądać na sklepowych półkach w każdym sklepie komputerowym.
Historia komputerów nie jest zbytnio rozległa. Wiele już na jej temat powiedziano. Każdy już zapewne słyszał o dziurkowanych kartach, pudłach, które zajmowały kilkadziesiąt metrów kwadratowych a „potrafiły” ledwie tabliczkę mnożenia. Jednak na przestrzeni niecałego wieku, a nawet można by mówić o ostatnich 30 latach, te, niegdyś pudła, przekształciły się w urządzenie, które istotnie zmieniło świat.
Zazwyczaj pojęcie „złoty wiek” kojarzy się raczej z przeszłością. Jest jednak wręcz przeciwnie – złoty wiek mamy dzisiaj: złoty wiek rozwoju nauki i technologii. Roger Moore, szef firmy Intel (jeden z czołowych producentów podzespołów komputerowych), powiedział kiedyś, że moc obliczeniowa komputerów (czyli szybkość ich działania) będzie się podwajać co pół roku. Prawo to (zwane prawem Moore’a) sprawdza się dotychczas znakomicie a efektem tego jest ogromny postęp w wielu dziedzinach życia.
Superkomputer ASCII WHITE
Współczesne komputery w zasadzie można by podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to bardzo skomplikowane, drogie i wielkie komputery używane przez duże instytucje rządowe (a nawet i prywatne), używane w celach poważnych badań np. badanie aerodynamiki, meteorologii oraz wybuchów jądrowych przez superkomputer SGI Origin 3800 Server, w którym pracuje 512 procesorów dla potrzeb instytucji NASA, lub np. zainstalowany przez armię amerykańską superkomputer IBM, przeznaczony do obserwacji i identyfikacji UFO oraz kosmicznych „śmieci”, krążących w pobliżu satelitów USA, w Maui High Performance Computer Center. Komputer ma 320 procesorów Power3-II, 224 GB pamięci operacyjnej i dysk twardy 2,4 TB