Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T14:45:12+01:00
Metanolu-bezbarwna, lotna ciecz o charakterystycznym zapachu; bardzo tokstyczna (spożycie powoduje ślepotę, w większej dawce śmierc); łatwo palny; otrzymywany [rzez katalityczne utlenianie metanu lub gazu syntezowego; stosowany jako rozpuszczalnik i w stynezie organizmów, zwłaszcza przemian (produkcja formaldehydu, tworzyw, włókien sztucznych, barwników, leków).

etanolu-bezbarwna, lotnca ciesz o charakterystycznym, ostrym zapachu; otrzymywany przez fermentacje glukozy pozyskiwanej z surowców roślinnych (ziemniaki, zboża, owoce) pod wpływem drożdży lub przemysłowo z etylenu; aktywny chemicznie, używany jako dobry rozpuszczalnik i syntezie organizmów, a takze do celów spożywczych.

glikolu-ciecz, stosowana do produkcji płynów przeciw zamarzaniu szyb i płynów do chłodnic samochodów. Dobry rozpuszczalnik.

gliceryny-bezbarwna ,gęsta, higroskopijna ciecz o słodkim smaku; wykazuje typowe właściwosci alkoholi; otrzymywana przez hydrolizę tłuszczów; stosowana w przemysle kosmetycznym, do produkcji barwników imateriałów wybuchowych.

Szkodliwy wpływ alkocholu na organizm
-alkoholizm
-fizyczne , stopniowe wyniszczenie organizmu,
-uszkodzenia narządów miąższowych, przewodu pokarmowego, sercaoraz zmian psychicznych,
-zaburzenia zachowania
-agresja

Alfred Nobel-(1833-96), szwedzki chemik i przemysłowiec, 1866 wynalazł dynamit; dostrzegając zagrożenia płynące ze stosowania materiałów wybuchowych, ufundował specjalne nagrody (->Nobla Nagroda) przyznawane za wybitne osiągniecia naukowe i działalnosc pokojowa,przyznawane do 1901 przez norwesko-szwedzka Fundacje Nobla.

nitrogliceryna-bezbarwna, oleista ciecz; toksyczna, wybuchowa przy ogrzaniu i przy wstrząsach; stosowana do produkcji dynamitu, w niewielkich dawkach jako lek rozszerzajacy naczynia krwionośne w chorobach serca
4 4 4
2010-03-15T14:45:32+01:00
1.Właściwości i zastosowania:
a. metanolu Ciecz bezbarwna, charakterystyczny zapach, dobrze rozpuszcza sie w wodzie, spala sie jasnoniebieskim płomieniem, silna trucizna. Metanol służy do produkcji formaliny, barwników, tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych. Uzywany przemysle farmaceutycznym.


b. etanolu ciecz lotna, bezbarwna, charakterystyczny zapach, dobrze miesza sie z woda, odczyn obojetny (nie ulega dysocjaci), ulega reakcji spalania, scina białko. Roztwór jodu z etanolem to jodyna (dezynfekcja ran). Etanol jest skladnikiem lekow, kosmetyków, perfum, zapachy do ciast, spirytus salicylowy, denaturat.

c. glikolu ciecz, słodka, trujaca, higroskopijna,
zastosowanie:jako płyn w hłodnicach samochodowych,
do produkcji żywic i włókien sztucznych.
d. gliceryny ciecz bezbarwna, bezwonna, dobrze rozpuszcza sie w wodzie, higroskopijny, odczyn obojetny, ulega spalaniu.
zastosowanie: leki, kosmetyki, materiały wybuchowe, tworzywa sztuczne, barwniki, farby graficzne.


2. Szkodliwy wpływ alkocholu na organizm.
Ciało czlowieka zbudowane jest sie z białka. Etanol jak wiemy ścina biało. Tak wiec duzo ilosci alkoholu wpływaja negatywnie na nasz organizm. Kazna ilosc etanolu działa toksycznie na nasz organizm. Poza tym przez alkohol wpadamy w uzaleznienie (alkoholizm)


3. Kim był Alfred Nobel.
Szwedzki chemik, zauważył, ze po dodaniu ziemi okrzemkowej do nitrogliceryny staje sie ona nie wrazliwa na wstrzasy. Otrzymana substancja ( dynamit), wybuchała dopiero pod wpływem detonatorów. Na produkcji dynamitu zdobył fortune, którą przeznaczył na fundusz wspierający naukę, sztukę i działania pokojowe. Nagroda nobla stanowi medal, dyplom i określona kwota piedniędzy.

4. Co to jest nitrogliceryna
Jest trująca, oleista, 1.5 raza gestosc wieksza od gestości wody, słabo rozpuszcza sie w wodzie, tem. tponienia wynosi 11C.
W XIXw włoski chemik przeprowadził reakcje glicerolu z mieszanina stezonych roztworów kwasów azotowego i siarkowego. Produktem reakcji był jeden z najsilniejszych srodków wybuchowych triazotan glicerolu ( nitrogliceryna).
3 5 3