Co uznasz za sukcesy a co za porażki Polski okresu międzywojennego. Uzasadnij swoje zdanie minimum 25 zdań.

Liczę na szybką odpowiedź, ponieważ mam to na jutro, za najlepszą oczywiście daję naj, tylko proszę, żeby nie kopiować z internetu, pozdrawiam ;-)

1

Odpowiedzi

2010-03-15T15:07:08+01:00
Dorobek Drugiej Rzeczypospolitej: Odrodzone państwo przełamało kompleks klęski i rozbiorów. Dla młodych ludzi wychowanych w wolnej Polsce, niepodlelość wydawała sie czymś oczywistym. Szkoła Drugiej Rzeczypospolitej, choć nie docierała do wszystkich dzieci (utrzymywanie się analfabetyzmu), to dzieki wysokiemu poziomowi nauczania na szczeblu średnim i wyższym wychowała nowe pokolenia inteligencji. Trzy odrębe organizmy z trzech zaborów zostały scalone w jeden rynek krajowy, choć nie znikły różnice w zaawansowaniu ekonomicznym poszczególnych dzielnic. Ogólny stopień rozwoju niewiele przekroczył poziom sprzed 1914r., ale pamietać należy o zniszczeniach wojennych i tym, że cały świat w dwudziestoleciu międzywojennym gospodarczo nie notował dynamiki rozwojowej.Odrębne społeczności przystosowane do życia w różnych warunkach zintegrowały sie w jeden naród. Utrzymujące sie różnice w mowie i obyczaju nie dezintegrowały narodu, lecz dodały zagubionego dziś kolorytu. Imponujący jak na dwadzieścia lat rozwoju, dorobek artystyczny i naukowy. Do "negatywnego dorobku" ówczesnej Polski zaliczyć nalezy konflikty z mniejszościami naodowymi. Druga Rzeczpospolita, niestety, nie mogła zaliczyć do swoich osiągnięć zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Polska była częścią niestabilnego systemu wersalskiego. Wchwili gdy Niemcy i Rosja, państwo totalitarne wzrosły w siły, sytuacja naszego państwa musiała stać sie krytyczna.
Polska międzywojenna była krajem biednym. Od 1926r. nie była krajem demokratycznym - nie ma wię powodu, by ten okres szczególnie wychwalać. Równocześnie należ pamiętać o tym, że w Polsce nie doszło do nadużyć przeciw prawom człowieka na wieksza skalę. Na tle Niemiec i Rosji Rzeczypospolita była wzorem porządności. Oywatele drugiej Rzeczypospolitej wykazali sie zdolnościami organizacyjnymi i umiejętnością w pokojowej pracy, o czym przekonuje odbudowa i umocnienie własnego państwa po ponad stuletniej niewoli. Polska upadła w 199r. nie w wyniku anarchii lub gospodarczego uwiądu, ale w wyniku zbrojnej napaści wielokrotnie potężniejszych przeciwników.