Odpowiedzi

2010-03-15T15:12:55+01:00
Krwotok - gwałtowna utrata krwi w jej pełnym składzie na skutek choroby (na przykład gorączki krwotocznej) lub urazu naczyń krwionośnych.

Krwotok może być zewnętrzny, spowodowany raną otwartą lub wewnętrzny, kiedy krew nie znajduje ujścia poza organizm. Przykładem krwotoku wewnętrznego jest wylew krwi do mózgu. Rozróżniamy także krwotoki mieszane, kiedy źródło krwotoku znajduje się wewnątrz organizmu, a krew wypływa na zewnątrz, np. krwotok z nosa.

Groźne dla życia krwotoki mogą wystąpić w przebiegu następujących chorób: gruźlica płuc, rak, żylaki przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy hemofilia. Krwotoki, które pociągają za sobą szybką utratę znacznej ilości krwi, mogą doprowadzić do wstrząsu krwotocznego, a nawet śmierci.
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T15:15:20+01:00
Krwotoki-wylew krwi w pełnym jej składzie poza światło naczynia krwionośnego lub poza serce w skutek przerwania ciągłości ich ścian.Krwotok dzielimy na zewnętrzny i wewnętrzny.Krwotok zewnętrzny dzielimy na tetnicz żylny i miąższowy.Krwotok wewnętrzny też dzielimy na tetnicz żylny i miąższowy.
6 3 6