Odpowiedzi

2010-03-15T15:16:17+01:00
Klimat Nowa Zelandii jest bardzo zróżnicowany. Jest on zdeterminowany przez jej położenie na środku oceanu Spokojnego i rzeźbę geologiczna. Dwie wyspy tworzące nowa Zelandię rozciągają się na długości około 1700 km pomiędzy 36 a 47 równoleżnikiem. Nowa Zelandia leży w strefie wiatrów zachodnich
Klimat Nowej Zelandii jest bardzo skomplikowany. Zmienia się on od ciepłego klimatu subtropikalnego na dalekiej północy (rosną tam pomarańcze) to zimnego klimatu umiarkowanego na dalekim południu (temperatura potrafi spaść do -15 w zimie). W górach miejscami występuje klimat alpejski.Łańcuchy górskie rozciągające się na całej długości Nowej Zelandii są bariera dla przeważnie zachodnich wiatrów, dzielą kraj na znacznie rożne strefy klimatyczne. Zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej ma najwięcej opadów w NZ, a obszar do wschodniej stronie gór, położony 100 km od tego miejsca jest najbardziej suchy w całym kraju.
2010-03-15T15:18:01+01:00
Klimat Nowa Zelandii jest bardzo zróżnicowany. Jest on zdeterminowany przez jej położenie na środku oceanu Spokojnego i rzeźbę geologiczna. Dwie wyspy tworzące nowa Zelandię rozciągają się na długości około 1700 km pomiędzy 36 a 47 równoleżnikiem. Nowa Zelandia leży w strefie wiatrów zachodnich. Na rysunku po lewej pokazany jest globalny uklad wiatrow majacy duzy wplyw na pogode w Nowej Zelandii.Podobno z każdego miejsca po przejechaniu maksymalnie 130 km dojedzie się do oceanu, a niektóre osoby maja okna wychodzące na ocean.Climat in NZ - number of sunshine hoursW zimie wyspy Nowej Zelandii są ogrzewane przez masy wody oceanu Spokojnego, a w lecie ochładzane przez ten sam ocean. Temperatura oceanu otaczającego NZ prawie nigdy nie spada poniżej 8-10ºC stopni wokół wyspy południowej i 10-12ºC wokół wyspy północnej w zimie.Klimat Nowej Zelandii jest bardzo skomplikowany. Zmienia się on od ciepłego klimatu subtropikalnego na dalekiej północy (rosną tam pomarańcze) to zimnego klimatu umiarkowanego na dalekim południu (temperatura potrafi spaść do -15 w zimie). W górach miejscami występuje klimat alpejski.Łańcuchy górskie rozciągające się na całej długości Nowej Zelandii są bariera dla przeważnie zachodnich wiatrów, dzielą kraj na znacznie rożne strefy klimatyczne. Zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej ma najwięcej opadów w NZ, a obszar do wschodniej stronie gór, położony 100 km od tego miejsca jest najbardziej suchy w całym kraju. W Auckland mówi się często o “4 porach roku w ciągu dnia” i jest to prawda. Zmienność pogody jest zaskakująca. Jednego dnia rano łapie przymrozek, w południe jest ponad +20C w słońcu, a wieczorem przychodzi sztorm i leje jak z cebra.Klimat Nowej Zelandii - srednie temperatury Na większość obszarów Nowej Zelandii spada rocznie od 600 mm do 1600 mm deszczu. Opady te są nierównomiernie rozłożone na pory roku. Nad północna i środkowa NZ więcej deszczu spada w ziemie niż w lecie, ale dla odmiany nad południowej częścią Nowej Zelandii najmniej pada zima.Średnie roczne temperatury wahają się od 10°C na południo do 16°C na północy Nowej Zelandii. Najzimniejszym miesiącem jest zwykle lipiec (zupełnie odwrotnie niż w Polsce) a najcieplejszym jest styczeń lub luty. Generalnie w NZ różnice w temperaturze pomiędzy latem a zima nie są duże, choć w głębi lądu i na wschodzie różnice te zwiększają się (aż do 14°C). Spadek średniej temperatury wraz z wysokością wynosi 0.7°C na każde 100 metrów wysokości.Klimat Nowej Zelandii. Ilosc godzin slonecznychIlość godzin słonecznych (moja ulubiona pogoda w NZ) jest relatywnie wysoka na terenach osłoniętych od zachodu i na większość słonce pada przez ponad 2000 godzin w ciągu roku. Promieniowanie ultrafioletowe w lecie jest wysokie, a w północnej NZ oraz w górach możne być ekstremalnie wysokie. W jesieni i na wiosnę promieniowanie UV utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie. Przez to większość ludzi nosi bardzo mocne okulary przeciwsłoneczne i czapki w lecie i nawet w zimie.
Większość śniegu w NZ spada w rejonach górskich. Śnieg rzadko pada w rejonach nadbrzeżnych wyspy Południowej i północnej. Jedynie na wschodnim Wybrzeżu wyspy Południowej trochę śniegu spada zima. Przymrozki zdarzają się wszędzie w NZ zwykle podczas zimnych nocy z lekkim wiatrem i czystym niebem.
Pogoda w Auckland w przekroju rocznym.Pogoda w Auckland - przekroj roczny