Odpowiedzi

2010-03-15T15:41:54+01:00
Pałac Kultury i Nauki, położony w ścisłym centrum Warszawy, przy placu Defilad, ze swoją charakterystyczną bryłą, stanowi pomnik minionej epoki. Jednocześnie jest jednym z najbardziej znanych i najłatwiej rozpoznawanych budynków w Warszawie i w Polsce.

Pałac Kultury i Nauki stanowi "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego", zaś jego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Pałac wybudowany został w zaledwie 3 lata, do użytku oddany został w roku 1955.

Obecnie Pałac stanowi siedzibę wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, m. in.: kina, teatry, księgarnia, wyższa uczelnia (Collegium Civitas), instytucje naukowe. Na jego terenie organizowane są liczne wystawy, a nawet targi. W jego wnętrzu znajduje się jedna z największych sal konferencyjnych w Polsce, mieszcząca 3000 osób, tak zwana Sala Kongresowa, a także Muzeum Techniki oraz Pałac Młodzieży.

Największą atrakcję Pałac Kultury i Nauki stanowi znajdujący się na 30tym piętrze taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama Warszawy, przez co obiekt stanowi sztandarowy punkt większości wycieczek turystycznych do Warszawy.

Wokół Pałacu Kultury i Nauki narasta wiele kontrowersji wśród społeczeństwa polskiego. Dla jednych Pałac stanowi symbol zniewolenia przez władzę radziecką, dla innych stał się nieodłącznym symbolem Stolicy, na stałe wpisanym w jej architekturę.

2 lutego 2007 r. Pałac został wpisany do rejestru zabytków.
Stare Miasto w Warszawie, zwane potocznie Starówka to obowiązkowy punkt dla wszystkich osób zwiedzających stolicę Polski.

Stare Miasto jest najstarszym osiedlem osiedlem miejskim miasta Warszawa. To miejsce wręcz przesiąknięte jest historią i tragicznymi wydarzeniami mającymi tu miejsce podczas Powstania Warszawskiego w roku 1944, kiedy to zostało zrównane z ziemią przez niemieckiego okupanta. Szczęśliwie w latach 1952-55 Starówka została całkowicie odbudowana i dziś możemy cieszyć się jej unikalnym pięknem.

Stare Miasto to Rynek z otaczającymi go charakterystycznymi kamieniczkami, którego nieodzownym elementem jest centralnie umiejscowiona fontanna z Syrenką. Stare Miasto, to także Plac Zamkowy przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta. Na uwagę zasługuje również zespół murów miejskich i Barbakan (budowla obronna). O tragicznych wydarzeniach z okresu Powstania Warszawskiego przypomina pomnik Małego Powstańca oraz liczne tablice pamiątkowe.

Po trudach związanych ze zwiedzaniem Starówki można złapać oddech w jednej z wielu przytulnych kawiarenek lub spędzić chwilę w galerii podziwiając sztukę.

Zwiedzając Warszawę nie sposób ominąć Stare Miasto. Pięknie zrekonstruowana Warszawska Starówka z pewnością przypadnie każdemu do gustu.