Odpowiedzi

2010-03-15T15:42:33+01:00
Sędzia stał na straży tradycji, gospodarz soplicowa brat jacka (robaka) gorący patriota charakteryzuje go ubior staropolski (kontusz i pas słucki) jest bardzo dobrym gospodarzem przedewszystkim goscinnym . potrafi byc tez impulsywny co widac podczasz kłótni z Hrabią :)
2010-03-15T15:46:46+01:00
Sędzia Soplica-
staropolski szlachcic w pełnym tych słów znaczeniu. Doskonale zna swoje gospodarstwo, sam wszystkiego dogląda. Jest mądry, dobry dla swoich poddanych, rozważny. W swoim domu kultywuje staropolskie obyczaje: gościnności, grzeczności. Wychował Tadeusza w poszanowaniu dla tradycji narodowych. Raczej nie opuszcza Soplicowa. Nie jest obyty w świecie. Wiadomości z zewnatrz przynosi Jacek-Robak, z którym Sędzia często odbywa tajne rozmowy. Cieszy się wśród szlachty dużym autorytetem i poważaniem. W trakcie akcji Pana Tadeusza sprawuje swój urząd sędziego.

Liczę na najj ;***

Ps. Nie brałam z internetu!
Pozdrawiam
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T15:53:55+01:00
Sędzia - bohater książki Adama Mickiewicza pt. 'Pan Tadeusz' - jest przedstawiony jako stary kawaler. Opowiada, że trzydziesći lat temu był mocno zakochany w córce swojego przyjaciela. Marta odwzajamniała jego uczucie, więc młodzi zaręczyli się. Jednak niestety jego luba, nie dozyła slubu.
Sędzia nigdy nie związał się z inną kobietą.
Na podstawie jego wypowiedzi, wiemy że kształcił się on w szkole jezuickiej. Bohater wspomina też służbę na dworze Wojewody. Będąc dworzaninem przez dekadę, nauczył sięuczciwości i grzeczności. W młodości dużo pordóżował.
Sędzia zawsze ubrany jest w szlachecki strój. Głownym jego elementem jest szeroki pas, przy którego ubieraniu, lub zdjemowaniu potrzebna jest nawet pomoc służby.
Nasz bohater kultywuje szlacheckie obyczaje. Nie tylko wygłasza na ten temat swoją opinię, adresując słowa przede wszystkim do młodzieży, która ma tendencje do podlegania obcym wpływom, ale przede wszystkim przestrzega tradycji w praktyce.
Przypisywał tradycji ogromną rolę, szczególnie w czasach, gdy ojczyzna była zniewolona. Rozumiał jednak zamiłowanie młodych do nowości i dlatego, chociaż niechętnie, pozwalał na pewne odstępstwa od tradycji.ędzia jest bardzo gościnny. Ponadto jest dobrym gospodarzem. Sam bowiem wieczorem, jak nakazuje tradycja, dogląda gospodarstwa. Zgodnie z jego wolą osoby będące w polu kończą swoją pracę, gdy zachodzi słońce. Świadczy to o dobroci gospodarza.
Fakt, że Sędzia czuje się wdowcem, mimo że nie był mężem, i nie ożenił się po śmierci ukochanej z inną kobietą, pokazuje że był on człowiekiem wiernym, lojalnym i oddanym.
Poczciwy Sędzia budzi naszą sympatię.