Elos następnym wymysłem naszej polonistki jest ROZPRAWKA
tak dobrze słyszycie ...
Plis O napisanie rozprawki na temat :
Jaki powinien być dobry , skuteczny nauczyciel ? ;>
jakieś argumenty .
rozprawka ma być poprawna napisana na około 2-3 strony zeszytu

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T17:51:23+01:00
Od nauczyciela zależy nasza przyszłość. To on zachęca nas do nauki i pozwala się nam rozwijać. Niekiedy jest wymagający i surowy a niekiedy pobłażliwy i śmieszny. Każdy uczeń pragnie nauczyciela mało wymagającego, nie pytającego na lekcji i najlepiej stawiającego oceny za ładne oczy. Ale czy taki nauczyciel przekaże nam niezbędną wiedzę? Jaki jest idealny nauczyciel? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w mojej rozprawce.
Dla mnie najważniejszą cechą którą powinien posiadać nauczyciel jest dar nauczania. Nazywam go darem ponieważ nie wszyscy potrafią wytłumaczyć materiał tak aby każdy zrozumiał o co chodzi. Sposób w jaki nauczyciel opowiada lekcje też jest bardzo ważny. Powinien przeplatać swoją opowieść ciekawostkami i żartobliwymi uwagami. Lekcja powinna być prowadzona w sposób śmieszny aby uczeń wychodził z niej z uśmiechem na twarzy. Należy także pozwalać wykazać się uczniowi i wypowiedzieć na dany temat. Nauczyciel powinien zachęcać uczniów do czynnego brania udziału w dyskusjach, można posłużyć się plusami lub ocenami z aktywności. Bardzo podoba mi się także jak nauczyciel podczas pytania rozmawia z uczniem w sposób luźny, tak aby odpowiadający się nie stresował.
Kolejną bardzo ważną cechą która jest niezbędna w nauczaniu to cierpliwość. Nauczyciel nie powinien nigdy rezygnować i zawsze odpowiadać na pytania uczniów nawet jeśli są one banalne. Należy tłumaczyć niezrozumiały materiał do tej pory aż będzie on jasny, a jeśli osoby słabsze nie dają sobie rady z trudniejszymi zadaniami wyznaczyć do pomocy kilku dobrych uczniów i zachęcić je np zachowaniem bardzo dobrym.
Nauczyciel powinien być pomysłowy. Monotonne przeprowadzanie lekcji nie zachęci uczniów do słuchania. Co jakiś czas powinien urozmaicić lekcję pracą w grupach, pokazem slajdów czy obejrzeniem filmu dotyczącego tematu. Może także przynosić na lekcje broszurki, artykuły z gazet. Robienie doświadczeń także sprzyja lepszemu przyswojeniu materiału. Nauczyciel powinien często podawać przykłady dotyczące jakiejś definicji którą podał, wtedy słuchacze mogą wyobrazić sobie scenę i dzięki temu łatwiej zapamiętać.
Lepiej jeśli nauczyciel jest wymagający wtedy uczniowie maja większą motywację do nauki. Powinien obrzydzać uczniom ściąganie np poprzez zabieranie kartki i wstawianie dwóch ocen niedostatecznych. Uczniowie powinni wiedzieć ze muszą odnosić się do niego z szacunkiem i ze nie należy sobie na zbyt wiele pozwalać. Powinien podejmować rozsądne decyzję i oceniać sprawiedliwie.
Moim zdaniem nauczyciel wykreowany przeze mnie byłby idealny. Na pewno chętnie chodziłabym na jego lekcję i pewnością byłabym na nie przygotowana.Mam nadzieje że pomogłam jak coś nie tak to poprawię :)
1 5 1