Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-15T17:23:03+01:00
Niedawno przeczytałam ciekawą lekturę Aleksandra Kamińskiego pod tytułem „Kamienie na szaniec”. Książka ta opowiada o przygodach trzech młodych mężczyzn w czasie drugiej wojny światowej.

Skłaniam się ku twierdzeniu, że za swojego najlepszego przyjaciela wybrałabym Alka, czyli Aleksego Dawidowskiego.
Na wstępie chciałabym scharakteryzować sylwetkę bohatera. Urodził się on tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Jest więc pierwszym pokoleniem, które przyszło na świat w odrodzonej, po ponad stu dwudziestu latach niewoli, Polsce. Miało to niewątpliwie wpływ na otoczenie, w którym żył i na niego samego. Uczęszczał do jednego z najznakomitszych warszawskich gimnazjów im. Stefana Batorego. Choć nie za bardzo przykładał się do nauki, maturę zdał w wieku dziewiętnastu lat.
Alek nie potrafił patrzeć na czyjąś krzywdę i chętnie wszystkim pomagał. Dzięki temu zyskał sobie wielu przyjaciół, którzy cenili go i wiedzieli, że można było na nim polegać.

Sądzę, iż chłopak był odważnym człowiekiem. Brał udział w wielu przedsięwzięciach, których celem było osłabienie waleczności Niemców. Różnego rodzaje akcje sabotażowe doprowadzały hitlerowców do wściekłości. W czasie jednego z takich działań mającego na celu odbicie z rąk Niemców jego przyjaciela, Rudego, Alek zginął.