Odpowiedzi

2010-03-16T17:14:12+01:00
1. Miastenia- Miastenia jest chorobą polegającą na zaburzeniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Charakteryzuje się tzw. nużliwością mięśni (osłabienie i zmęczenie mięśni), która znika po wypoczynku. Miastenia częściej występuje u kobiet i pojawia się zazwyczaj przed 30 rokiem życia. Na początku nużliwość pojawia się zazwyczaj w obrębie oczu (opadanie powiek oraz podwójne widzenie) ale może również od razu występować w postaci uogólnionej.
W dalszym przebiegu choroba obejmuje mięśnie krtani i gardła, czego objawem jest tzw.głos nosowy (mówienie „przez nos”). Jeżeli pojawia się podczas mowy może powodować tzw. dyzartrie (niewyraźna mowa z nieprawidłowym akcentem i intonacją ) zaś podczas jedzenia prowadzi do tzw. dysfagii ( utrudnione połykanie). Najczęściej dochodzi także do zajęcia mięśni kończyn i tułowia. Rozwój choroby w większości przypadków jest powolny, ale niekiedy objawy mogą występować nagle i szybko się nasilać. Zajęte mięśnie po kilku latach ulęgają zanikowi.Podstawą choroby jest proces autoimmunologiczny (polegający na produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko własnym receptorom znajdującym się w mięśniach). Efektem takiej autoagresji jest niedobór receptorów w obrębie mięśni dla substancji przekaźnikowej zwanej acetylocholiną (warunkiem prawidłowego funkcjonowania mięśni jest min. reakcja acetylocholiny z odpowiednim receptorem).

2. Dystrofia mięśniowa-choroby mięśni objawiające się zmianami patologicznymi we włóknach mięśniowych i tkance łącznej. Są to choroby dziedziczne. Dochodzi do zwyrodnień mięśni poprzecznie prążkowanych. Zanik mięśni jest przeważnie obustronny, a najczęściej mięśnie ksobne (tułowia) ulegają zwyrodnieniu. Nie stwierdza się zaburzeń czucia. Zmiany histopatologiczne polegają na powiększeniu grupy mięśniowej, podłużnym rozszczepieniu, zatarciu poprzecznego prążkowania, zeszkliwieniem i zaniku. Rozwija się tkanka łączna i tłuszczowa.

3. Zapalenie ścięgna Achillesa- Ścięgno może ulec zapaleniu w wyniku powtarzających się obciążeń lub przy niektórych stanach chorobowych (np. podagra) Najczęściej uszkodzenie ścięgna występuje u sportowców (biegaczy, ludzi uprawiających gimnastykę i aerobik, skoki w wzwyż).
Objawami są :
* ból nasilający się podczas zgięcia kostki do góry
* obrzęk ścięgna, często towarzysząca gorączka i bolesność
* napięcie uniemożliwiające stanie chorą stopą na palcach
Przyczyny:
* skutek nadmiernego obciążenia
* odkładanie się kwasu moczowego w przebiegu ostrego zapalenia stawów, przy dnie moczowej
1 5 1