Uzasadnij odwołując się do poznanych utworów literackich, że właściwe funkcjonowanie rodziny jest źródłem szczęścia człowieka. (PROSZE NIE Z NETA I ZEBY BYLO DOSC DLUGIE NA OK 2 STRONY W ZESZYCIE)

przykładowe utwory literackie:
J.Kochanowski Treny
W.Szekspir Romeo i Julia
Molier Skąpiec
A.Kamiński Kamienie na szaniec

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T20:46:06+01:00
Fakt, iż dobre funkcjonowanie rodziny jest źródłem szczęścia człowieka jest nam wiadome nie od dziś. Wystarczy włączyć zwyczajne wiadomości, by móc dowiedzieć się o losach poszkodowanych i nieszczęśliwych dzieciach porzuconych przez jedno lub oboje rodziców. Logicznym jest to, że każdy wraca do domu - swoistej "oazy spokoju" i chcę poczuć się bezpiecznie, odpocząć od problemów w pracy czy szkole. Gdy coś w domu dzieje się nie tak odbija się to na nas samych. Rodzina jest dla nas najważniejszym elementem naszego życia, tworzą ją bowiem ludzie dla nas najważniejsi.
Rodzina jest jednym z głównych motywów w literaturze, dlatego, że jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Odwołując się m.in do twórczości Jana Kochanowskiego widzimy jak funkcjonuje człowiek w sytuacji gdy wszystko jest w porządku i gdy w jednej chwili świat zawala mu się jego cały świat. Kochanowski chociażby we fraszkach cechuje się optymizmem, nakłania nas do pokornego przyjmowania tego co daje nam los. Jednak gdy umierają mu córeczki, już jako ojciec ukazuje się oczom czytelnika jako ktoś zupełnie bezradny. Cykl XIX trenów poświęcił swojej najmłodszej córeczce- Urszulce. Zanika jego optymizm, opłakuję córkę, nie mogąc pogodzić się z jej śmiercią. Winą obarcza nawet Boga. Widzimy kogoś, kto wraz ze śmiercią członka rodziny, pogrąża się w rozpaczy.
Szekspirowska tragedia to kolejna pozycja z literatury, w której ukazuje nam się cierpienie spowodowane funkcjonowaniem rodziny. Romeo i Julia pomimo łączącej ich miłości, nie mogą być razem ze względu na swoje rodziny. Spór rodzinny prowadzi młodych do najgorszego. Patrząc natomiast na "Skąpca" Moliera widzimy rozgoryczenie dzieci Harpagona spowodowane jego chciwością i skąpstwem. Mają oni żal do ojca i obawiają się o ich przyszłość, gdyż ojciec patrzył na ich związki tylko i wyłącznie pod kątem pieniędzy.
Przykładów na wpływ rodziny na szczęście człowieka jest mnóstwo i wymieniać je można bez końca. Myślę jednak, że udowodniłem/am na podstawie tych literackich przykładów iż rodzina ma wielkie znaczenie w naszym życiu.
6 4 6