Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-25T18:00:44+01:00
Dlaczego jesteśmy samotni i brak nam przyjaciół?

Skąd to się wzięło, trudno powiedzieć. Mówi się o różnych czynnikach, takich jak trudna historia narodu polskiego - ulubiona wymówka polaków, wychowanie dzieci przez rodziców czy branie wzorców z kultury zachodniej. Ale dlaczego ludzie wybierają samotność i brak przyjaciół? Po zastanowieniu dochodzę do wniosku, że są dwie przyczyny:

Pierwsza przyczyna to strach. Strach przed odpowiedzialnością za drugą osobę, uczucie to rodzi się w nas po zbliżeniu się do drugiej osoby. Strach, że zbliżenie to zobowiązuje nas do tego, że powinniśmy się otworzyć przed drugą osobą, oddać kawałek siebie i poświęcać więcej czasu przyjacielowi, a co gorsza, że ta osoba będzie od nas tego wymagać. To otwarcie spowoduje upadek naszego świata pełnego tajemnic, prywatnych spraw i zwiększonego czasu na własne przyjemności, a wiele osób nie potrafi tego porzucić dla drugiej osoby lub po prostu nie chce.

Druga przyczyna to nieumiejętność postawienia się po jednej stronie. W przyjaźni jest tak, że wielokrotnie jesteśmy stawiani przed wyborem strony, przez pytania jak ,,co o nim sądzisz"? To jedno z trudniejszych pytań dla człowieka próbującego być sprawiedliwym i bezstronnym, nie chcącego nikogo urazić. Brak odpowiedzi lub jej sprytne pominięcie spowoduje spadek zaufania u drugiej osoby, co do naszych zamiarów, a bez zaufania przyjaźni nie zbudujemy.

Pocieszające jest to, że nie musimy wszystkich lubić, jest to niemożliwe, każdy z nas jest inny, a wroga mieć też jest nam na rękę, by móc zrzucić winę lub po prostu móc się rozwijać, wrogowie dają nam siłę do większej pracy i nowych pomysłów na obronę przed nimi albo po prostu zastanowienia się nad sobą.

Zmierzając do końca napiszę, że prawdziwa przyjaźń istnieje także między kobietą a mężczyzną, z czym wielu może się nie zgodzić. Przykładem na to, że prawdziwa przyjaźń istnieje i nie podlega czasowi, są spotkania przyjaciół ze szkolnej ławki, mimo tego, że straciliśmy z nimi kontakt i minęło wiele lat, to przyjaźń się na nowo odradza i jest taka sama, nic jej nie ubyło. Jeżeli chcemy mieć więcej przyjaciół, wystarczy pozbyć się strachu lub stanąć po jednej ze stron. Wygląda łatwo, ale jak to w życiu, przychodzi trudno.
2009-10-25T18:02:23+01:00
W dzisiejszych czasach da się zauważyć zanik więzi międzyludzkich, przykładem jest niewiedza sąsiadów zza ściany o maltretowaniu małego dziecka lub żony, czyli znieczulica i obojętność na krzywdę.
Skąd to się wzięło, trudno powiedzieć. Mówi się o różnych czynnikach, takich jak trudna historia narodu polskiego - ulubiona wymówka polaków, wychowanie dzieci przez rodziców czy branie wzorców z kultury zachodniej. Ale dlaczego ludzie wybierają samotność i brak przyjaciół? Po zastanowieniu dochodzę do wniosku, że są dwie przyczyny.

Pierwsza przyczyna to strach. Strach przed odpowiedzialnością za drugą osobę, uczucie to rodzi się w nas po zbliżeniu się do drugiej osoby. Strach, że zbliżenie to zobowiązuje nas do tego, że powinniśmy się otworzyć przed drugą osobą, oddać kawałek siebie i poświęcać więcej czasu przyjacielowi, a co gorsza, że ta osoba będzie od nas tego wymagać.

Druga przyczyna to nieumiejętność postawienia się po jednej stronie. W przyjaźni jest tak, że wielokrotnie jesteśmy stawiani przed wyborem strony, przez pytania jak ,,co o nim sądzisz"? To jedno z trudniejszych pytań dla człowieka próbującego być sprawiedliwym i bezstronnym, nie chcącego nikogo urazić.

Pocieszające jest to, że nie musimy wszystkich lubić, jest to niemożliwe, każdy z nas jest inny, a wroga mieć też jest nam na rękę, by móc zrzucić winę lub po prostu móc się rozwijać, wrogowie dają nam siłę do większej pracy i nowych pomysłów na obronę przed nimi albo po prostu zastanowienia się nad sobą.
1 1 1
2009-10-25T18:04:50+01:00
Ludziom brakuje przyjaciół, ponieważ często są nieodpowiedzialni w swoich postępowaniach. Aby zdobyć prawdziwego przyjaciela trzeba wykazać się cierpliwością, punktualnością i wytrwałością. Niestety te cechy nie są zbyt popularne wśród współczesnego społeczeństwa. Ludzie nie mają przyjaciół, gdyż zabiegany tryb życia nie pozwala im na przebywanie z drugą osobą, rozmowy, spacery itp...