Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-25T18:20:22+01:00
Pierwsza pomoc sprowadza się do szybkiego zatamowania krwawienia, w miarę możliwości na miejscu zdarzenia. Jeśli całkowite zatamowanie nie jest możliwe, należy starać się znacznie zmniejszyć krwawienie, tak aby móc bezpiecznie przetransportować chorego do szpitala.
a) Bezpośredni ucisk swoją dłonią lub przyłóż do rany czysty kompres, aby zakrył ją w całości i uciśnij ranę dłonią poprzez opatrunek.
b) Opatrunek uciskowy: połóż na ranę jałową gazę, na nią zwinięty bandaż lub zrolowany kawałek ligniny (a nawet fragment odzieży), który uciskając okręć bandażem.
c) Tamowanie za pomocą opaski uciskowej zakładanej na tętnicę powyżej rany w punktach uciskowych. Omawiany sposób może być wykonany tylko wtedy, gdy nie udaje się opanować krwawienia za pomocą bezpośredniego ucisku na ranę.
SKALECZENIA:
-1. Oczyścić ranę.-W miarę możliwości, dobrze jest wygolić skórę wokół rany, uważając, by włosy nie dostały się do wnętrza rany.
-2. Założyć opatrunek.-Na ranę i odkażoną dookoła skórę kładziemy jałową gazę, tę owijamy ligniną lub watą i bandażujemy opaską elastyczną. Ucisk spowodowany opatrunkiem hamuje krwawienie.
-3. Założyć opaskę uciskową.-Jeśli zostało uszkodzone grube naczynie, konieczne jest założenie opaski uciskowej powyżej rany.Opaskę taką trzymamy do przybycia lekarza, pamiętając jednak, by czas jej zaciśnięcia nie przekraczał 1 godziny. Jeśli przybycie lekarza się wydłuża, opaskę należy po 1 godzinie zdjąć i, o ile krwawienie nie ustało, założyć ją ponownie po 15 min.
6 3 6
2009-10-25T20:16:31+01:00
Krwotok trzeba zatamować przez bezpośredni ucisk na krwawiące miejsce i uniesienie zranionej kończyny do góry. Trzeba zrobić opatrunek (najlepiej z gazy jałowej), przycisnąć ten opatrunek do rany i uciskać go dopóki nie przybędzie pomoc albo krwawienie nie ustanie. Opatrunek musi być na tyle gruby, aby po obandażowaniu uciskał ranę. Jeżeli opatrunek nie tamuje krwawienia to trzeba powrócić do uciskania rany dłonią.
6 4 6