Odpowiedzi

2010-03-15T18:36:08+01:00
Pewnego dnia Alek musiał wyjechać z Warszawy. Po zdjęciu tablicy z pomnika Kopernika chciał zrobić zdjęcie, niestety gestapo skonfiskowało mu aparat, a on sam wolał odpocząć u swojej narzeczonej Basi, którą poznał przed wojną.
Alek pewnego razu zostaje złapany podczas tzw. Łapanek, jednak udaje mu się uciec. W nowej organizacji, a mianowicie w Szarych Szeregach Glizda musi oswoić się z bronią i z zabijaniem Niemców, co nie przychodzi mu łatwo.
Gdy złapano jednego z przyjaciół Alka – Rudego ten wraz z innymi kolegami planuje odbicie przyjaciela. Niestety w tej akcji zostaje ranny. Po niedługim czasie umiera z uśmiechem na twarzy w domu wspierany przez przyjaciół i Basię.
6 3 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T18:40:17+01:00
Nie zważając na niebezpieczeństwo, usunął płytę z pomnika Mikołaja Kopernika, zasłaniającą polski napis: „Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy”. Nie należy zapominać o innych akcjach Małego Sabotażu, w których Aleksy wraz z kolegami brał udział.: gazowanie kin, pisaniu patriotycznych haseł na murach, zawieszaniu polskich flag z okazji świąt państwowych, akcji przeciw fotografom itd. Te wszystkie czyny świadczą o niezwykłej odwadze Alka.
Aleksy był osobą bezpośrednią, życzliwą i nieco nieśmiałą(uwidacznia się to w jego kontaktach z Basią), a jego uczynność czasem aż krępowała otoczenie. Alek nie potrafił przejść obojętnie obok osoby potrzebującej, cierpiącej. Przykładem tego może być akcja pod Dębem Wielkim, w której chłopiec pokazał jak wspaniałym potrafi być organizatorem i przywódcą. To właśnie on zorganizował pomoc dla poszkodowanych, rannych i umierających na skutek zbombardowania pociągu przez Niemców.
Napisałam tylko Alka sorka
2 2 2