Odpowiedzi

2010-03-15T18:59:35+01:00
Charakterystyka Rudego

"Rudy" to pseudonim Jana Bytnara. Urodził się 6 maja 1921roku, a zmarł 30 marca 1943 roku na skutek tortur niemieckich.
Chłopiec miał rude włosy, od których pochodzi jego pseudonim. Jego cechy charakteru przybliża nam fragment: "(...)refleksyjna natura Rudego wdała się trzymać z boku. Mniej go pociągały wyczyny sportowe, mniejsza była tęsknota do przygody na lądzie i morzu. Jego istotnym światem był świat uczuć i myśli. (...)wszechstronnie zdolny potrafił gdy tego zapragnął, wybić się na pierwsze miejsce w każdej dziedzinie technicznej." Był także bardzo pomysłowy. Wymyślił wiele "wynalazków", które usprawniły pracę w Małym Sabotażu. Cechowała go odwaga i ogromna wytrzymałość.
Myślę, że Rudy jest wzorem godnym do naśladowania przez wszystkich ludzi. Powinniśmy dostrzec jego bohaterstwo. Jego postać na długo pozostanie w mojej pamięci.liczę na naj;);)
12 3 12
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T19:09:48+01:00
Charakterystyka Alka
Aleksy Dawidowski to jedn z głównych bohaterów książki A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Członek podziemnej organizacji Wawer, sierżant podchorąży Armii Krajowej. Skończył liceum im. Stefana Batorego. Pochodził z inteligenckiej rodziny. Alek był synem zamożnego dyrektora fabryki, działacza społecznego. Urodził się 3 listopada 1920 roku. Z racj wysokiego wzrostu nosił przezwisko Glizda.
Alek był blondynem o niebieskich oczach dbającym o swoją kondycję fizyczną. Uwielbiał kino i sport, a zwłaszcza narciarstwo.
Aleksy był urodzonym przywódcą. Był chłopcem odważnym i próżnym. W krytycznych sytuacjach potrafił wykazac niezwykłe opanowanie. Wsławił się odkręceniem niemieckiej tablicy z pomnika Kopernika, za co otrzymał zaszczytny pseudonim "Kopernicki". Dostał order Virtuti Militari.
Dawidowski miał duże zdolności organizatorskie. Ambitny, racjonalnie podchodzący do zadań bojowych. Z natury był człowiekim pogodnym, który zawsze się uśmiechał. Był koleżeński, wesoły i gadatliwy.
Bohater dla innych ludzi był miły. Szczerze kochał swoich przyjaciół. Imponował im swą odwagą i szczerością.
Koledzy lgnęli do niego, bo był chłopcem pełnym życia, temperamentu, a przy tym uczynnym i wrażliwym. Chwilami nawet troche dziecinnym. Zjednywał sympatię swą spontanicznością.
Alek znajduje sympatię czytelnika odwagą, prostolinijnością i opanowaniem. Wzruszająca jest scena jego śmierci, kiedy żegna się z przyjaciółmi, cierpi, a mimo to uśmiecha się- szczęśliwy, że umiera za ojczyznę. To także postac warta nśladowania, choc to na pewno bardzo trudne.
5 3 5