Odpowiedzi

2010-03-15T18:56:36+01:00
Autor Sposobu na Alcybiadesa i Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa skończył 80 lat w niedzielę. List gratulacyjny z okazji 80. urodzin wystosował do pisarza Edmunda Niziurskiego marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

„Pana utwory, zaliczane do klasyki literatury młodzieżowej, bawią kolejne już pokolenie równocześnie wychowując je – kształtując dobry smak oraz pokazując wzory zachowań” – napisał Włodzimierz Cimoszewicz w liście gratulacyjnym.

Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną został ewakuowany na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 roku. Pracował jako robotnik w Hucie Ludwików i praktykant rolny w majątku Jeleniec pod Ostrowcem Świętokrzyskim.

Po zakończeniu wojny kontynuował studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował równocześnie dziennikarstwo w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 roku. w Warszawie. Jako pisarz debiutował w 1944 roku w wydawanym przez Armię Krajową „Biuletynie Informacyjnym”. Po wojnie współpracował z czasopismami „Płomyk”, „Świat Młodych”, „Wieś” oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk.Popularność i uznanie przyniosły mu utwory dla dzieci i młodzieży. Nawet we wczesnych powieściach, pisanych w czasie ograniczeń wynikających z wprowadzania realizmu socjalistycznego, Niziurski potrafił przeciwstawić się schematom. Jego powieści mają dynamiczną, często sensacyjną akcję, najbardziej ceniony przez czytelników jest charakterystyczny dla Niziurskiego nieco absurdalny humor.

Najbardziej znane powieści Niziurskiego dla młodzieży to: Księga urwisów, Sposób na Alcybiadesa (szkolna lektura wpisana na Listę honorową im. Andersena), Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Klub włóczykijów, Naprzód, Wspaniali, Adelo, zrozum mnie, Awantura w Niekłaju.

Dla czytelnika dorosłego Niziurski napisał takie powieści, jak: Przystań Eskulapa, Pięć manekinów, Salon wytrzeźwień. Jego utwory były przekładane na wiele języków, w tym chiński.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T18:57:09+01:00
Książka pt.,,Sposób na Alcybiadesa" opowiada o przygodach chłopców z 8,,a". Jest to książka przy, której możemy się bardzo dobrze bawić. Niespodziewane zwroty akcji i zachowania uczniów zachęca do czytania książki. Książka ta jest napisana z humorem. Do samego końca nie wiemy co wydarzy się później. Komputer to nie jedyne rozwiązanie w deszczowe dni. Taka książka jak ,,Sposób na Alcybiadesa" zapewnia rozrywkę na kilka godzin, gdyż trudno się od niej oderwać.
Moim zdaniem czytanie takiej książki to lepsze niż oglądanie telewizji lub granie na komputerze.