Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T11:14:27+01:00
Lasy liściaste i mieszane klimatu umiarkowanego wykształciły się w Europie, na Dalekim Wschodzie i w środkowowschodniej części Ameryki Północnej. Porastają także wąski pas wybrzeża Pacyfiku na południowym zachodzie Ameryki Południowej, Tasmanię oraz Wyspę Południową Nowej Zelandii. Klimat jest tu bardziej sprzyjający dla wzrostu roślin niż w strefie borealnej. Wyraźne jest następstwo zimy i lata, natomiast cykl pór mokrych i suchych zaznacza się bardzo słabo. Na półkuli południowej występuje kilka obszarów lasów o podobnym charakterze, co jest mocnym dowodem na to, że w podobnych środowiskach niezależnie rozwijają się podobne formacje roślinne.
W przeciwieństwie do wiecznie zielonych lasów borealnych, ten ekosystem jest zdominowany przez drzewa liściaste. Charakterystyczną cechą drzew tworzących te biomy jest zrzucanie liści na zimę. W Europie są to głównie dęby, lipy, buki, klony, wiązy, graby i jesiony. W Azji oprócz nich występują orzechy mandżurskie, korkowce, bożodrzewy, w Ameryce zaś magnolie. Lasy liściaste mają luźniejszą strukturę niż borealne lasy iglaste, co umożliwia wzrost krzewom i roślinom zielnym tworzącym podszyt. Lasy te zamieszkują sarny, jelenie, dziki, lisy, borsuki, wilki i dawniej niedźwiedzie. W Azji występują także jenoty, bardzo rzadkie już pandy olbrzymie, a niegdyś spotykano w nich tygrysy. Charakterystycznymi zwierzętami dla lasów amerykańskich są skunksy, szopy, a także pumy, grzechotniki i aligatory, oraz będący godłem Stanów Zjednoczonych – bielik amerykański. Obszary zajmowane pierwotnie przez lasy liściaste są obecnie najgęściej zaludnione i dlatego uległy silnym przekształceniom wynikającym z działalności człowieka.
Obszary trawiaste strefy umiarkowanej występują w rejonach o niskich opadach, tam gdzie wzrost drzew jest zahamowany. Obszary takie znajdują się w Ameryce Północnej (prerie) i Eurazji (stepy), chociaż nie wiadomo jak bardzo do wyniszczenia drzew w tych rejonach przyczynił się człowiek. Formacje trawiaste tworzą również strefę pampy w Ameryce Południowej. Dominują tu trawy wieloletnie, odporne na spasanie przez duże ssaki i na zdarzające się od czasu do czasu pożary. Zwierzętami najbardziej rzucającymi się w oczy są wielkie roślinożerce. Na stepach Rosji żyją antylopy suhak i dżereń. W USA ich odpowiednikami są: antylopa widłoroga oraz bizon. Poza tym mniejsze gatunki ssaków takie jak pieski preriowe, goffery, susły, ślepce i świstaki. Drapieżniki, jakie spotyka się na tych terenach to: wilki, kojoty, lisy, orły i inne duże ptaki drapieżne.
5 3 5