Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T20:19:58+01:00
1.Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, rozwija się w wieku dziecięcym i młodzieńczym. Często jej przyczyną jest jednostronne obciążenie barku i zła postawa siedząca.
2.Kifoza polega na wygięciu kręgosłupa do tyłu. Oprócz nieprawidłowego kształtu na fot. widać także zgniecenie kręgu (jeden jest wyraźnie niższy niż pozostałe). Uraz może powstać na skutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru, a jego objawem bywa paraliżujący wszelkie ruchy ból.
3.Lordoza to wygięcie kręgosłupa w przód. Na zdjęciu widoczne są zmiany w odcinku szyjnym. Zaznaczone są „dziobki kostne”, czyli zwyrodnieniowe narośla, które sprawiają ból i ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach.
4.Noszenie nieprawidłowego obuwia może być przyczyną płaskostopia. Utrudnia ono chodzenie i wywołuje ból stóp oraz kręgosłupa.

Aby zmniejszyć problem należy:
1.Powinno się być pod stałą opieką ortopedy. Wadę czasami można usunąć regularnymi ćwiczeniami(gimnastyka korekcyjna). Jeśli jednak skrzywienie jest duże lub pogłębia się, konieczne staje się noszenie specjalnego gorsetu, a nawet zabieg chirurgiczny.
4.Przy stopach płaskich zaleca się:
- Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli
- Pływanie
- Chodzenie po nierównym i urozmaiconym terenie
- Prawidłowe obuwie
- Higiena nóg Przeciwwskazane są:długotrwałe stanie, marsz z dużym obciążeniem
- dźwiganie ciężarów
- skoki i zeskoki na twarde podłoże
- siad klęczny z podudziami rozsuniętymi na zewnątrz
- piłka nożna
- jazda na nartach techniką oporową

Leczenie:
- wygodne, szerokie obuwie,
- wkładki ortopedyczne,
- aparaty korygujące paluch,
- ćwiczenia mięśni stopy,
- zabieg operacyjny - w utrwalonych zmianach.