Odpowiedzi

2010-03-15T20:15:00+01:00
Już za niecały miesiąc , przybędzie do nas wiosna. Kwiaty zaczną się rozwijać. Zwierzęta pobudzą się do życia . Dzieci chętnie zaczną wychodzić na dwór . Będzie można z radością spacerować po parkach i ogrodach. W powietrzu będzie wspaniały zapach wiosny. W żadną porę roku nie jest tak pięknie . Mimo , że nie jest tak ciepło jak w lato , to i tak milej niż siedzieć w gorącu. A przecież wiosną jest wspaniałe święto . Wielkanoc . Każdy idzie do kościoła święcić jajka , chrzan , kiełbaskę i inne pyszne przysmaki.
3 2 3
2010-03-15T20:37:17+01:00
Wiosna spóźnia się w tym roku. W marcu było chłodno, wiały huraganowe wichury, czasami śnieżne zawieje, a nad ranem chrzęścił mróz. Mżawki były codziennością, a słońce świeciło niezwykle rzadko. Wczesnowiosenne niebo przerzynały ohydne, ciemnografitowe chmurzyska.

Znużeni, ale pełni nadziei, oczekiwaliśmy na świeżą, malachitową zieleń i na rześki haust wiosennego powietrza. Chcąc nie chcąc, snuliśmy się gnuśnie i chimerycznie w ocieplanych kurtkach i ciężkich buciorach.

Na nic topienie w rzeczułce personifikującej zimę Marzanny. Na nic przemierzanie wzdłuż i wszerz, a także w poprzek i na przełaj pełnej kałuż łąki w poszukiwaniu kaczeńców i dziko rosnących hiacyntów i żonkili. A przecież gałązki wierzby purpurowej nie wypuściły jeszcze pędów i, prócz zszarzałych wróbli, nie zauważamy wielu ptaków. Rok temu na konarze spróchniałego buka roiło się już od różnorodnego ptactwa. Ornitolodzy w okamgnieniu rozróżniliby przede wszystkim szarobrązową piegżę, owadożerną gżegżółkę, jasnoszarą jemiołuszkę i sójkę. A gdzież to pierwsze zwiastuny wiosny? Nasamprzód pojawiają się przecież wędrowne skowronki i pierwsze bociany. W bezśnieżne zimy, nawet w lutym, mogą przywędrować do nas najniecierpliwsze z żurawi.

Od tygodnia, wraz z ocieplaniem się i wydłużaniem dnia, przyroda budzi się do życia. Póki co, przymrużywszy oczy, marzymy o lazurze nieba i perłowozłotym kolorycie wiosennych kwiatów łąkowych, skądinąd tak doskonale harmonizującym z zielenią młodej trawy. Nade wszystko tęsknimy za wiosennym pejzażem i wiosną w sercu. Wierzymy, że, jak śpiewa Kajah, „… wiosna przyjdzie i tak”.
6 2 6