Odpowiedzi

2010-03-15T20:49:19+01:00
* monsun letni (morski) z pogodą deszczową, związaną z niskim ciśnieniem nad lądem i wysokim nad morzem,
* monsun zimowy (lądowy) z pogodą suchą, spowodowaną wysokim ciśnieniem nad lądem i niskim nad morzem.
12 3 12
2010-03-15T20:54:40+01:00
Zaczne od tego co to są Monsumy
Monsumy są to wiatry okresowe
Monsumy letnie występuja w lato a monsumy zimowe na zime{co jest oczywiste;]
Monsum letni wieje z morza na ląd i sprowadza pogode deszczową związana z niskim ciśnieniem na lądzie a wysokim na morzu.Podczas wiania monsuma letniego ląd szybciej się nagrzewa niż woda co powoduje unoszenie sie nagrzanego powietrza a tym samym spadek ciśnienia.
Monsun zimowy jest odwrotnością przedstawionej sytuacji. Szybkie schłodzenie się powierzchni lądowych wytwarza tam duży obszar ciśnienia wyższego niż nad obszarami wodnymi. Wiatry wieją więc w przeciwnym kierunku niż w lecie - tym razem od lądu w kierunku oceanu.
Obszary występowania
Najbardziej znanym systemem monsunowym na świecie jest monsun północnego Oceanu Indyjskiego. Tam sezonowy ruch mas powietrza zachodzi między olbrzymimi obszarami Azji (m.in. Bangladesz, Indie) i oceanu, przynosząc sezonowe opady monsunowe, kluczowe dla rozwoju rolnictwa w tym rejonie.
7 4 7
2010-03-15T20:58:06+01:00
Monsun dwa razy do roku zmienia swój kierunek. Latem wieje znad Oceanu Indyjskiego w kierunku kontynentu. Przynosi wowczas wilgotne powietrze i opady deszczu. Natomiast Zimą wieje od lądu w stronę oceanu.

Monsun letni.
Latem wieje znad Oceanu Indyjskiego w kierunku kontynentu.


Monsun zimowy.
Natomiast Zimą wieje od lądu w stronę oceanu.

liczę na najj^^ xD ;*
6 4 6