Odpowiedzi

2010-03-15T21:01:50+01:00
Są plechowcami i z glebą prowadzą symbioze
1 5 1
2010-03-15T21:02:29+01:00
Porosty są organizmami powstałymi w wyniku współdziałaniu grzyba z jednokomórkowym glonem. Różnokształtną plechę porostu tworzy grzyb, który w swym ciele zawiera komórki glonu.
Porosty dzięki swej budowie są organizmami bardzo wytrzymałymi na niekorzystne warunki życiowe. To dzięki symbiozie mogą żyć na skałach, jałowych piaskach, korze drzew, murach, dachach i płotach. Występują na całym świecie. Pewne gatunki jadane są przez ludzi, niektóre np. płucnica islandzka.

1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T21:11:16+01:00
Większość mchów wymaga dużych ilości wody w środowisku, poniewaz nie ma skórki która zabezpieczała je przed nadmierna utratą wody.pobieraja ją cala powierzchnia ciala. posną w miejscach zacienionych , stale wilgotnych, głównie w lasach. Niektóre występują na bagnach i moczarach, inne w strefach ziemnych w tundzrze lub wyskokich górach. Przedstawiciele tej grupy roslin żują równiez w zbiornikach wodnych.Mchy są wszędobylskie,możemy je spotkać równiez u nasady pni drzewa , w szczelinach płyt chodnikowych,na murach oraz pokryciach dachów.Są roślinami małymi, od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów,tworzącymi poduszkowate skupienia.Przygladajac sie budowie zewnetrznej jednego z najczęsciej wystepujacych u nas mchów,mchu płonnika, możemy zauważyc że łodyszka składa się z dwóch częsci . Dolna gęsto ulistniona drobnymi liśćmi część łodyżki ma chwytniki które utrzymują rośliną w glebie. Z ulistnionej łodyżki wyrasta bezlistny pęd o barwie brunatnej na którego szczycie tworzy się zarodnia u mchów zwana puszką, W niej wytwarzane są zarodniki, które po zetkniąciu się z wilgotną glebą kiełkują. Z obserwacji wynika że zielona ulistniona łodyżka prowadzi ziezależny tryb życia, jest samożywna.Z niej wyrasta łodyżka z zarodnią uzależniona od części zielonej. Pospolitymi mchami w naszym kraju są mech torfowiec i mech płonnik.