Odpowiedzi

2010-03-15T20:52:30+01:00
Fogo leży między wyspami Santiago a Brava. Właściwie cała wyspa jest aktywnym wulkanem, który okresowo wzmaga swą aktywność. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1995 i uformowała nowy krater nazwany Pico Pequeno. Najbardziej charakterystycznym miejscem jest szeroka na 9 km kaldera, której ściany mają 1 km wysokości. Kaldera ma wyłom na wschodniej krawędzi, a wielki szczyt wyrasta w jej centrum. Środkowy stożek wulkaniczny Pico tworzy najwyższy punkt na wyspie, a jego szczyt jest około 100 m wyższy od otaczających go ścian kaldery. Lawa z wulkanu dotarła do wschodniego wybrzeża wyspy w czasach historycznych
1 5 1
2010-03-15T21:03:22+01:00
Podobnie jak Hawaje, Fogo jest "hot-spot" wyspa wulkaniczna. To ostatni wybuchł w 1951 roku. Jest to najmłodszy i najbardziej aktywny wulkan w Wysp Zielonego Przylądka. Wyspy Zielonego Przylądka, krótki łańcuch wysp wulkanicznych, które generalnie są młodsi, na zachodnim krańcu, powstały w Afryce Plate przeniósł się na wschód nad hotspot w taki sam sposób, że Hawaiian Ridge utworzony jako Pacific Plate ruszyli na zachód-northwestward ponad hotspot.

W przeciwieństwie do Hawajach, Fogo składa się z jednego wulkanu, więc wyspa jest prawie okrągły, a około 25 km (15 mil) średnicy. Duży krater na szczycie (około 10 km w kierunku północ-południe i 7 km na wschód-zachód) nie znajduje się w centrum wyspy, ale raczej w kierunku północno-wschodnim rogu. Krater jest ograniczona przez strome niemal pionowej skarpy winy na północy, zachodu i południa stronach, ale jest naruszona na wschód, gdzie lawa może płynąć do brzegu. Obecny północno-północno-trendów wyrzutowy szczeliny są usytuowane wzdłuż zachodniego skrzydła dużą stożek o nazwie Pico, który był w środku kaldery między ok. 1500 i 1760.

Mieszkańcy donoszą, że wybuch był zwiastunem małe trzęsienia ziemi, które rozpoczęło się o sześć dni przed wybuchem lawy. Te trzęsienia ziemi wzrosła w wielkości i częstotliwości przez 2 kwietnia, a szczególnie mocne wynosił około 8 pm, około czterech godzin przed erupcją najwyraźniej zaczęło. Tuż po północy, pęknięcia otwarte na bok Pico. Jeden z mieszkańców powiedział, że wyglądał jakby miał stożek "zostały zredukowane o nóż. Erupcja rozpoczęła Strombolian (umiarkowanie wybuchowe) działalności, szybko po kurtyny-of-fontanny ognia, karmione przepływu, które odciąć drogi do wsi Portela o 2 am 1.300 osób żyjących w środku kaldery uciekli w nocy z bezpieczeństwa wsi na północnym wybrzeżu. Nikt nie zginął, około 20 osób wymaga pomocy medycznej, choć nasze raporty nie wskazują na charakter lub stopień obrażeń. Sądzimy, że wdychania dymu i popiołów wulkanicznych pyłów, które spowodowały trudności w oddychaniu.

W ciągu dnia 3 kwietnia wyspa została objęta gruba chmura ciemnego popiołu, która osiągnęła 2,5 do 5 km na wysokim poziomie. Przepływy początkowe były pahoehoe lawy, choć ich zakres był najwidoczniej mały. Gwałtowny wybuch bomby wulkaniczne produkowanych do 4 metrów, które były odrzucane przez aż 500 metrów od nawiewów. W dniu 4 kwietnia, fontanny lawy osiągnął 400 metrów pod chmura popiołu około 2 km na wysokim poziomie. Nowy stożek scoria utworzone, że był otwarty na południowy zachód i karmione rozwijającej przepływu a'a. W dniu 5 kwietnia nową przepływu a'a osiągnęła zachodniej ścianie kaldery i destoyed pięć domów i główny zbiornik wody. W ciągu tych pierwszych kilku dni, władze cywilne ewakuowano około 3000 osób.

Erupcja stała się bardziej stały po pierwszych kilku dni, a średni, hawajskim stylu fontanny lawy o 100-120 metrów zbudowali stożek odprysków, że teraz wynosi ponad 140 metrów wysokości. Przepływów zostały "a'a i płynie na zachód do ściany krater, a następnie zwrócił się na północ. Przepływy te są zaawansowane epizodycznie jak ciśnienie buduje z ponding i zgrubienia przepływów. W dniu 13 kwietnia, drugi "przepływu a'a zaczęła obejmować wcześniej, stagnacja" przepływu a'a i niemal w całości na początku wcześniejszego przepływu do 15 kwietnia, kiedy to rozłożyć i zniszczone innego domu. Żużel spadła aż dwa kilometry na południe od otworów na 15 kwietnia. Przez 17 przepływ był zaawansowany w granicach 420 metrów od najbliższego domu we wsi Portela, ale stagnacji ponownie.

W dniu 18 kwietnia przenośnych sesismometer zainstalowane przez US Geological Survey zespół zaczął nagrywać wiele stonger wulkanicznego drżenia (ciągłe drżenie ziemi), że wskazane zmiany w wyrzutowy stylu z powrotem do źródła ognia Strombolian działalności. Odprysków została zakończona co 3-8 sekund głośny wybuch gazu. Ponadto wyrzutowy stawki wzrosły, a górna 300 metrów kanał był w dużej mierze pahoehoe lawy. Cena wybuchu, określona na podstawie wymiarów i prędkości przepływu w kanale, są między 4 a 8,5 milionów metrów sześciennych dziennie. Dla porównania, obecne na wybuch Kilauea produkuje około pół miliona metrów sześciennych na dobę. Dla porównania, ceny erupcji przekroczyła 10 i 20 mln metrów sześciennych dziennie w wysokiej fazy źródło erupcji Kilauea (1983-1986) i fazie początkowej 1984 erupcji Mauna Loa, odpowiednio. Pomimo zwiększonej ilości erupcji na Fogo w tym okresie, fronty przepływu zaawansowane zaledwie kilka metrów w płynie zagęszczone.

W nocy z 18 kwietnia, szereg dużych, wybuchowych rozbłyski, które mogą mieć miejsce po upadku części stożka w otwory, a następnie wybuchu oczyszczanie osadów. Do rana działalności wrócił do źródła ognia i sejsmiczne rekord był o wiele ciszej. Lawy nadal gęstnieć, i lawa ponded wzdłuż kanału centralnego. Ponieważ ciśnienie buduje w przepływie, szybki rozwój przepływu w Portela wydaje się prawdopodobne.

Struktura Fogo z krater otwarty na morze od strony wschodniej, jest spowodowane przez procesy podobne do tych, które kształtują i innych hawajskich wulkanów bazaltowych. Wyniki konstrukcji z przesuwanymi wschodniej flanki wulkan w taki sam sposób, że na południe skrzydła slajdów Kilauea w kierunku oceanu. Na Hawajach, najbardziej podobną strukturę można zobaczyć na Kohala Volcano, gdzie struktura osuwiska została przeniesiona w północno-wschodniej stronie wulkanu dół od szczytu. Wgłębienie w linii brzegowej między Waipio Valley Akoakoa Point znak krawędzi slajdu. Wyspa Reunion na Oceanie Indyjskim jest struktura najbardziej zbliżone do Fogo, chociaż Reunion składa się z starszymi wulkan zachodniej i wschodniej aktywnego wulkanu o nazwie Piton de la Fournaise, która ma strukturę bardzo podobną do Fogo. To również zostało ukształtowane przez osuwiska, że naruszył jego krater po wschodniej stronie, a jak Fogo, miał liczne historyczne wieku lawy, które dotarły do morza wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Nasze US Geological Survey naukowcy są obecnie szkolenie geologów kilka Cape Verde w stosowaniu i interpretacji zapisów seismometer, w ocenie wyrzutowy działalności i lawy dla przyszłych ograniczania zagrożeń. Przepływy są obecnie ponding w zachodniej części krater, ale jeśli wykwity są nadal w podobnych wyrzutowy stawki za kolejny miesiąc i tak, lawy mogą zagęścić wystarczy i wyciek z krater po wschodniej stronie i przejść do wybrzeża.
1 5 1