Czy Kościół mógłby obyć się bez dogmatów? Napisz wypracowanie odnosząc się do doświadczeń pierwszych chrześcijan i różnych źródeł.

Nie mam czasu zagłębić się i pomóc kumpeli, dostała takie zadanie z religii, dlatego proszę: o własną inwencję, linki, strony, źródła do którym można się odwołać.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-16T10:00:37+01:00

Na podstawie dogmatów kościół , przedstawia nam dowody naszego istnienia.
Dogmaty wspomagają nasz umysł, bo są to prawdy wiary zawarte w objawieniu Bożym .
Potrzeby duchowe skłaniają nas do poszukiwań Boga, wynikają one z tego ,że chcemy przekonać się o naszym istnieniu, poznać własną tożsamość duchową. Są to osobiste pragnienia zbliżenia się do Boga i kroczenia jego drogą najlepiej jak tylko to możliwe. Zgodnie z Bożymi zasadami. Mówiąc o wierze myślimy o wypełnianiu określonych praktyk religijnych, czyli zachowanie postu, branie udziału we mszy św.
Poszukiwanie Boga jest sprawa indywidualną i osobistą. Jak powiedział Galileusz : „ człowieka nie można nauczyć niczego, możesz mu pomóc odnaleźć to w sobie…”Nie da się przekonać nikogo na siłę by uwierzył w Boga, jeśli człowiek sam nie dostrzeże takiej potrzeby duchowej. Prawda o niepokalanym poczęciu to również jest dogmat, który opiera się na Biblijnym opisie Zwiastowania zawartym w Ewangelii według św. Łukasza. Pozdrowienie Archanioła Gabryela uświęca nas w tym przekonaniu: „ Bądź pozdrowiona, pełna łaski Pan z Tobą,[błogosławiona jesteś między niewiastami]jest to nieprzemijalne i wiąże się to z zapewnieniem obfitości łaski.
Każde dziecko wie ,że jest dzieckiem Bożym ,a pełnię szczęścia daje nam jego miłość i życie w czystości .Jako dzieci potrzebujemy jednak wsparcia w umiejętności rozpoznawania Ducha św. , musimy uczyć się rozpoznawać dobro od zła, aby móc dokonywać dobrych wyborów. Wszystko to daje nam gwarancję by wieść szczęśliwe życie i powrócić do życia z Ojcem Niebieskim. Bóg wysłał nam Ducha św. By nas pocieszał i pomagał prowadzić jego boże dzieci .Duch św. Jest trzecim członkiem Boskiej Trójcy, a jego misją jest utwierdzać nas w prawdzie wiary i pomagać nam i pocieszać nas w chwili zwątpienia. Religia zawsze udzielała jasnych odpowiedzi i wskazywała miejsce naszego istnienia. Porządek świata jaki daje nam religia pozwala nam dostrzec , że wszystko w naszym świecie jest poukładane i jasne. Nasze dylematy są nierozerwalne z człowieczeństwem , życie staje się prostsze. Potrzeby materialne są udziałem wszystkich ludzi. Np. Platon faworyzował ducha i postrzegał ciał…o jako element zbędny i ograniczający . Ciało uważał za więzienie duszy, którego musiał spełniać zachcianki np. pokarm , ubranie, dach nad głowa. Są to rzeczy bez których za życia nie sposób obyć. Tego oczekujemy od Boga , naszego dobrego ojca. Podczas modlitwy mówimy : „ chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” Wiara pozostaje
Więc wielką łaską, która jest darem od Boga

http://sj-media.eu.org/dogmaty.php

http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&kategoria=cuda
1 5 1