Odpowiedzi

2009-10-25T20:08:54+01:00
Antygona to główna i tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa. Mieszka w Tebach. Jest córka Edypa i Jokasty, potomkinią rodu Labdakidów. Posiada rodzeństwo: Ismenę, Eteoklesa i Polinejkesa.

Antygona to piękna kobieta, lecz mimo młodego wieku bardzo doświadczona przez los.

Sprzeciwiła sie rozkazowi Kreona, jest odważna. Żyje według prawa religijnego, które nakazuje grzebać zmarłych. To prawo jest dla niej ważniejsze od prawa państwowego. Postanowiła pochować swojego brata. Zostaje przyłapana "na gorącym odcinku". Przyznała sie do zarzuconego czynu. Zapytana jak śmiała sie sprzeciwić rozkazom odpowiada: "Nie Zeus obwieścił to prawo/ Ni wola Diki, podziemnych sióstr siostry,/ Taką ród ludzki związała ustawa. /A nie mniemam, by ukaz twój ostry/Tyle miał wagi i siły w człowieku,/ Aby mógł łamać święte prawo Boże,/ Które są wieczne i trwają od wieku,/Że ich początku nikt zbadać nie może". Nie boi sie śmierci, jest gotowa umrzeć dla swoich ideałów - kolejny przykład jak bardzo jest odważna. Kocha swoje rodzeństwo, bo jak mówi "Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić". Do końca wierzy, ze postąpiła dobrze, a po śmierci Kreon przyznał jej racje.

Uważam, ze Antygona jest postacią zasługującą na naszą sympatię, bo rzeczą nie często spotykana jest tak ogromna wierność swoim przekonaniom bez względu na wszystko.

mam nadzieje że pomogłam:)