Odpowiedzi

2010-03-16T09:53:39+01:00
1.Porosty to organizmy złożone z grzyba i glonu. Tworzą one ścisły związek, przynoszący korzyści obu stronom. Grzyb wchłania i przekazuje partnerom wodę oraz zaopatruje ich w niezbędne składniki mineralne. Glony, przeprowadzają fotosyntezę, produkują pokarm, z którego korzysta grzyb. Porosty mają wielkie znaczenie jako organizmy pionierskie.
Rodzaje plech porostu:
- skorupiasta
- listkowata
- krzaczkowata
uczestniczą w tworzeniu sie gleby, produkują barwniki, są pokarmem dla wielu zwierząt, dzięki nim można określić poziom zanieczyszczenia powietrza.
2. - użyźniają glebę
- są pokarmem, zarówno dla zwierzą jak i dla ludzi
- wykorzystuje się je w piekarnictwie (drożdże)
- odpowiadają za dojrzewanie serów
- stosowane są w medycynie w antybiotykach

Liczę na naj! :)
71 3 71
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T09:54:31+01:00
W budowie porostów można wyróżnić dwie warstwy :górną korową, która ochrania plechę porostu oraz dolną korową, w której znajdują się chwytnik za pomocą których porost przytwierdzony jest do podłoża i pobiera wodę i sole mineralne.
Plechy porostów mogą mieć kształt :
- skorupiasty,
- listkowaty,
- krzaczkowaty.
Porosty mają rolę glebotwórczą.Mają zastosowanie lecznicze szczególnie w chorobach układu oddechowego. Stanowią pożywienie i schronienie dla zwierząt.

Grzyby rozkładają martwą materię organiczną, wchodzą w symbiozę z drzewami (mikoryza). Drzewa dostarczają im związków organicznych natomiast grzyby soli mineralnych. Dla człowieka również mają różne funkcje, biora udział w fermentacji alkoholowej, człowiek wykorzystuje je również do tworzenia leków np. Penicylina.
Grzyby są też powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym.
109 4 109