Napisz(w formie wykresu), czym jest epika, liryka i dramat i jakie są ich cechy(wyznaczniki). Do każdego rodzaju literackiego dopisz odpowiednie gatunki i wyjaśnij terminy związane z epiką, liryką i dramatem,np. liryka-układ rymów. Proszę o pomoc ;] potrzebuję tego jak najszybciej. Please ;)

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-16T13:49:22+01:00
EPIKA:jeden z trzech rodzajów literackich.Jest pisana wierszem lub prozą.W epice wazne zadanie ma narrator,czyli osoba opowiadająca o zdarzeniach.Narracja moze być w 1 lub 3 osobie.

LIRYKA:cechą charakterystyczną jest tu obecność podmiotu lirycznego.Jest to postac wyrażające swoje uczucia i przezycia w formie monologu/jest to bezposrednie wyznanie ,opisy /.Ze względu na tematykę można wyróżnic lirykę patriotyczną ,miłosną ,religijną.Charakterystyczny jest język liryki,bogaty w środki stylistyczne takie jak:epitety,przenośnie,ożywienia,porównania,wyrazy dzwiękonaśladowcze,apostrofy.

DRAMAT:to jeden z rodzajów literackich obejmujący utwory przeznaczone do wystawienia na scenie.Charakteryzuje się brakiem narratora,dialogiem jako formą wypowiedzi.Tekst jest podzielony na główny i poboczny.Występuje podział na akty i sceny.