Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T14:31:41+01:00
Klimat Polski jest nietypowym klimatem, który w takiej formie nigdzie indziej nie występuje. Przyjmuje się określać klimat naszego kraju mianem klimatu umiarkowanego, ciepłego przejściowego. Klimat ten jest umiejscowiony pomiędzy klimatem morskim i kontynentalnym i z tego powodu klimat ten ma cechy obu wymienionych wcześniej klimatów.

Średnie roczne temperatury powietrza wahają się w granicach 7-8 stopni Celsjusza, natomiast średnia suma opadów to około 600 mm.
1 5 1
2010-03-16T14:38:23+01:00
Żyjemy w strefie umiarkowanej CzYlI WYSTĘPOWANIE WYRAZISTYCH 4 PÓR ROKU (Wiosna lato jesien zima) Położenie geograficzne oraz ukształtowanie powierzchni to dwa najważniejsze czynniki determinujące klimat Polski. Usytuowanie naszego kraju w szerokościach umiarkowanych powoduje, że w Polsce dominują masy powietrza polarnego, przy czym udział powietrza morskiego przeważa nad kontynentalnym , w związku z częściej występującą cyrkulacją zachodnią.

Wielkość opadów związana jest z rzeźbą i ekspozycją terenu. Stąd najwyższe roczne sumy opadów występują w górach i na wyżynach, podczas gdy w nizinnej części Polski wartości te są najniższe.

;]