Odpowiedzi

2010-03-17T16:08:32+01:00
W tym roku jedną z moich lektur szkolnych był „Mały Książę” Exupery` ego. Książka opowiada o chłopcu, który żyje na małej asteroidzie wraz ze swoją Różą. Dzień w dzień Książe walczy z baobabami, które zniszczyłyby jego małą ojczyznę gdyby nie były sukcesywnie wyrywane. Mały Książę wyrusza w podróż do sąsiednich asteroid w poszukiwaniu przyjaciela. Po długiej wędrówce trafia na Ziemię i poznaje pilota, który miał awarię samolotu na środku Sahary. Więcej dowiesz się po przeczytaniu książki. Moim zdaniem „Mały Książę” Exupery` ego to interesująca lektura szkolna. Swoją tezę postaram się udowodnić w poniższych argumentach.
Po pierwsze książka jest adresowana do czytelników w różnym wieku. Dzieci po jej przeczytaniu odbiorą ją jako lekturę z przygodami Małego Księcia i jego przygodami w czasie swych podróży. Dorośli i młodzież zaś jako książkę zmuszającą do zastanowienia się nad pewnymi rzeczami i wartościami życiowymi. Każdy po przeczytaniu tej lektury powinien wyciągnąć jakieś refleksje ze swojego postępowania i utożsamić się z jedną osobą zamieszkującą daną asteroidę.
Następnie chciałbym zauważyć iż historia Małego Księcia jest bliska młodemu czytelnikowi, który może utożsamiać się z bohaterem. Dzieci po lekturze książki mogą stać się Małym Księciem odkrywającym nieznane dla nich do tej pory horyzonty i doświadczać coraz to nowszych przygód.
Kolejnym argumentem, o którym warto wspomnieć jest to, że wartości zamieszczone w utworze są uniwersalne i ponadczasowe. Przykładem wartości zawartej w utworze jest poszukiwanie miłości i przyjaźni w życiu każdego człowieka. Miłość istniała istnieje i będzie istnieć, a więc jest ponadczasowa i można się do niej odnieść niezależnie w jakim wieku. Takich wartości jest znacznie więcej, trzeba ich po prostu poszukać w utworze.
Po czwarte ksiązka opowiada o szukaniu miłości i przyjaźni w życiu, o różnych typach ludzi, obala ona również stereotypy istniejące we współczesnym świecie oraz zawiera aforyzmy. Jej główny bohater opuszcza swoją planetę i Róże w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela i miłości. Nie umiał wtedy dostrzec tego, że róża kocha go lecz nie umie okazać swego uczucia jakim darzy Małego Księcia. Na planetach, które odwiedził, Mały Książe poznał różnych ludzi a mianowicie na pierwszej asteroidzie króla – osobę dumną i rządną władzy lecz sprawiedliwą, na drugiej pyszałka – osobę zakochaną w sobie (narcystyczną), na trzeciej pijaka, który był osobą słaba psychicznie, nie potrafiącą poradzić sobie z nałogiem, na następnej planecie spotkał biznesmena – osobę poważną, oschłą i nudną, na piątej asteroidzie mieszkał latarnik – sumienny, obowiązkowy i pracowity ostatnią asteroidę zamieszkiwał geograf – oddany sprawie, poważny i mądry życiowo ze względu na swój podeszły wiek. Książka zawiera aforyzmy, które ją wzbogacają stylistycznie. Przykładem aforyzmu jest zdanie jakie powiedział Lis do Małego Księcia: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, według mnie oznacza to, że to co jest naprawdę ważne nie do się zobaczyć, można to tylko poczuć ponieważ są to uczucia.
Moim końcowym argumentem jest to, że książka zawiera trzy rodzaje wątków: realistyczny, baśniowy oraz psychologiczny. Wątkami realistycznymi w utworze będą: życie pilota na Ziemi oraz awaria jego samolotu na środku pustyni, zaś baśniowymi życie Małego Księcia na jego małej asteroidzie oraz jego międzyplanetarna podróż. Baśniowym wątkiem w utworze jest poszukiwanie przyjaźni i prawdy o życiu przez Małego Księcia poprzez zwiedzanie sąsiadujących asteroid oraz poznawanie ich mieszkańców.
Mam nadzieję, że udało mi się udowodnić, iż „Mały Książę” jest interesująca lekturą szkolną. Warto przeczytać tą książkę, ponieważ jej główny bohater przezywa wiele fascynujących przygód, jest ona przeznaczona dla czytelników w różnym wieku, jest pisana prostym i przejrzystym językiem, który każdy zrozumie, zawiera wiele aforyzmów, które pasują do otaczającego nas świata, a co najważniejsze opowiada o prawdziwej przyjaźni Małego Księcia z Różą.
3 2 3
2010-03-17T16:14:41+01:00
1.warto przeczytać książkę ,,Mały Książę" ponieważ opowiada historię chłopca podróżującego po innych planetach, szukającego odpowiedniego miejsca dla siebie, a przede wszystkim szukającego przyjaciół.
2.Mały Książę" należy do nietypowych książek. Kiedy pierwszy raz ją przeczytałem, zobaczyłem tylko historię małego chłopczyka lubiącego podróżować po przeróżnych planetach i szukającego rozpaczliwie przyjaciół. Później czytałem "Małego Księcia" jeszcze wielokrotnie. Każdorazowo znajdowałem w książce jakiś nowy i interesujący aspekt, który przy wcześniejszym czytaniu umknął mi z pola widzenia. ,,Mały Książę" stanowi wielką skarbnicą różnego rodzaju aforyzmów, przenośni, metafor o miłości i przyjaźni. Wyjątkowość tej książki sprowadza się do tego, iż możemy zacząć czytać od dowolnej strony i za każdym razem przed naszymi oczyma ukażą się nowe pokłady wiedzy i doświadczenia dotyczące miłości, przyjaźni. Rzadko można znaleźć utwór literacki z takim ładunkiem ciepła i prostoty, których przecież poszukuje wielu ludzi na całym świecie.
3. Wędrówka Małego Księcia nauczyła że najważniejsza w życiu jest miłość i przyjaźń. Trzeba dbać o to co się oswoiło. Lis uświdomił Małemu Księciu że ,,jego róża jest jedyną na świecie,choć róż jest wiele" i ,,dobrze widzi się tylko sercem". Mały Książe zrozumiał że powinien zająć się swoją różą, gdyż ona jest jego miłością. To nauczyło nas że powinniśmy szanować osoby które są nam bliskie.
1 1 1