1. Wielka wędrówka ludów. Opisać krótko i napisać kto ją zapoczątkował i w którym roku.
2. Marek Antoniusz - kim był i co zrobił
JAK KTOś ZROBI TO ZADANIE DOSTANIE DODATKOWE PUNKTY NAPISZE TEJ OSOBIE NA PROFIL CO MA ZROBIC
naprawde warto! czeka duża liczba punktów mmm... nie przegap! na serio!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T16:43:24+01:00
1. Wielka wędrówka ludów to masowa migracja plemion barbarzyńskich na ziemie Cesarstwa rzymskiego. Zapoczątkowały ją w IV wieku plemiona Hunów i Germanów. Proces ten odmienił obraz kontynentu europejskiego – doprowadził do zmian etnicznych na dużych obszarach, wyznaczył koniec starożytności i pociągnął za sobą upadek cesarstwa. Większość powstałych na jego gruzach nowych państw sama podzieliła jego los, jednak niektóre (jak państwo Franków) stały się podwalinami nowożytnych państw europejskich.

2. Marek Antoniusz to wódz i polityk rzymski, syn Marka Antoniusza Kretyka i Julii (dalekiej krewnej Cezara), a wnuk Marka Antoniusza Oratora. W wieku ok. 20 lat wyjechał do Grecji studiować retorykę. Ok. 54 r. p.n.e. został jednym z dowódców w armii Cezara w Galii, 2 lata póxniej został kwestorem.
W roku 50 został wybrany do kolegium augurów, swoje urzędowanie w charakterze trybuna ludowego w roku 49 p.n.e. poświęcił wspieraniu sprawy Cezara. Po zabójstwie Cezara odrzucił insygnia konsula i w przebraniu uciekł, obawiając się rzezi stronników zamordowanego. Wspóltwórca II trumwiratu.
5 4 5