Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-16T19:34:40+01:00
Jan Vermeer

Johannes Vermeer van Delft należy do najsłynniejszych malarzy niderlandzkich. Tworzył w mieście Delft gdzie urodził się (1632r.) i zmarł (1675r.).
Niewiele wiemy o życiu artysty. Możemy jedynie powiedzieć, że w 1653 wziął za żonę Catharinę Bolnes i siedem lat później zajął z nią dolne pokoje domu Marii Thins.
Jan Vermeer prezentuje bardzo popularny dla ówczesnej Holandii rodzaj malarstwa. Mianowicie zamiast obrazów religijnych odrzucanych przez protestantyzm panujący na tamtych terenach, artyści najczęściej malowali portety, pejzaże i martwe natury. Sam Vermeer specjalizował się w portretach, które zajmują znaczną część jego dobytku składającego się z zaledwie trzydziestu paru dzieł. Jednak prawdziwy mistrz przedkłada jakość nad ilość.
Obrazy Vermeera cechuje przejrzysta klarownośc, wyraźna atmosfera spokoju oraz harmonia barw, którymi najczęściej są odcienie żółci i błękitu. W jego dziełach dostrzegamy idealną relistyczność postaci jak i przedmiotów. Pewne elementy często powtarzają się na płótnach Vermeera. Są to:

a) wino
b) list
c) perły
d) instrumenty muzyczne
e) mapy
f) zasłony, dywany, gobeliny itp.
g) biała karafka
h) krzesła obite skórą
i) obraz Dicka van Barburen Stręczycielka
j) obraz Cesara Van Everdingena, przedstawiający kupidyna.

Oprócz ukazywanych przedmiotów, obrazy Vermeera mają inne charakterystyczne dla siebie cechy. Tematyką są najczęściej sceny rodzajowe rozgrywające się we wnętrzach mieszczańskich domów, postacie, zazwyczaj kobiety, znajdują się blisko okna, będącego źrodłem światła.


Wybrane dzieła


Chrystus w domu Marty i Marii
Jeden z dwóch obrazów historycznych Vermeera. Przedstawia scenę z Ewangelii św. Łukasza, gdzie Chystus odwiedza obie siostry w ich domu.Uliczka
Jeden z dwóch obrazów widokowych Vermeera, pochodzi z ok. 1661r. Prawdopodnie ukazuje widok z okna pracowni malarza.Kobieta w niebieskim albo Czytająca list
Obraz z ok. 1662-1665r. Przypuszcza się, że kobieta była w ciąży, jednak mogła nosić modną wtedy krynolinę. Możliwe jest również, że to sama żona Vermeera. Na tym obrazie widnieje list, często używany przez Vermeera wątek.


W pracowni artysty, alegoria malarstwa lub sztuka malarska
Dzieło to uznaje się za alegorię malarstwa, często tak również się je nazywa. Widać na nim malarza (może nawet samego Vermeera) malującego kobietę z wieńcem laurowym na głowie, trzymająco książkę i trąbkę. Takie atrybuty przypisuje się Klio – greckiej muzie poświęconej historii.


Naszyjnik pereł
Prawdopodobnie Vermeer chciał na tym obrazie okazać próżność, bowiem perły są symbolem dobrobytu. Niektórzy tu widzą obecność mężczyzny, który dal ów naszyjnik kobiecie przedstawionej na obrazie.


Dziewczyna z perłą
Niepodważalnie najsławniejszy obraz Vermeera. Przedstawia młodą dziewczynę w egzotycznym turbanie zwróconą w stronę widza. Uderzająco podobny jest inny obraz Vermeera Portret dziewczyny.

Ciekawostki

O najsłynniejszym obrazie Vermeera Dziewczyna z perłą powstał nawet film. Nosi on ten sam tytuł, a reżyserem jest Peter Webber. Dziewczyna z obrazu jest w filmie służącą Vermeera, a po czasie staje się jego muzą. Główną bohaterkę gra Scarlett Johansson nominowana za tą rolę do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej, Złotego Globu i British Independent Film Award.Niedawno została wydana książka dla młodzieży pt. W pogoni za Vermeerem atorstwa Blue Balliet. Opowiada ona o dwójce 12-latków, którzy z pomocą swojej nowej nauczycielki zaczynają się interesować sztuką, a także rozwiązywać tajemnice związane ze znikającymi obrazami Vermeera.Jedną z najgłośniejszych afer w świecie sztuki było sfałszowanie obrazów Vermeera przez Hana van Meegerena. Wystawił on na sprzedaż kilka płócien, które rzekomo miały być Vermeera, a rzeczoznawcy nie zorientowali się, że były to falsyfikaty. Dopiero późniejsze badania laboratoryjne potwierdziły, że obrazy były sfałszowane.

28 4 28
2010-03-16T19:35:51+01:00
Jan Vermeer van Delft, właściwie Johannes Vermeer (ur. przed 31 października 1632 w Delft, zm. przed 15 grudnia 1675 tamże) – malarz holenderski.
Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, wykorzystując mistrzowsko grę świateł. Na początku swojej kariery stworzył także dwa płótna historyczne. W dorobku malarza dominują przedstawienia kobiet we wnętrzach mieszkalnych, zajętych m.in. muzyką, lekturą listu czy rozmową. W wielu obrazach badacze doszukują się ukrytych alegorii lub symbolicznych przesłań.
Częściowo zapomniany przez niemal dwa stulecia od swej śmierci, Vermeer został odkryty na nowo w drugiej połowie XIX wieku. Dziś przypisuje mu się niewiele ponad 30 obrazów i najprawdopodobniej jest to niemal cały jego dorobek artystyczny.

3 3 3