Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T00:12:17+01:00
Pracuje on w składzie budowlanym. Jest magazynierem
Opowiedziana są tam sytuacje jakie działy się podczas pracy w składzie- kiedy Niemcy przywieźli cement i kazali im podnieść stawkę, następnie o łapance o której było głośno. Moim zdaniem pokazane jest w jaki sposób Warszawiacy "przyzwyczaili" się do okupanta, nie sprzeciwiali się mu. Jest to taki ukryty "sens" który chciano nam przekazać- uległość i brak walki, bezsilność.
Wymowne pożegnanie Marii która została schwytana podczas łapanki. W taki sposób Tadeusz żegna się z Maria, chciała ona mu coś powiedzieć lecz nie było wiadomo co. Pożegnanie z Maria ma w oczach Tadeusza wymowny "wyraz". Żegnał się ale tylko w myślach. Maria natomiast gestem na piersiach dała mu do zrozumienia że jest to ich pożegnanie. Została ona ostatecznie przetransportowana do obozu.

Opowiedziany jest los żydowskiej piosenkarki, która niegdyś żyła w wielkim dostatku. Teraz natomiast musi się zadowolić drobiazgami- kromka chleba. Uciekła ona z getta i ukrywa się poza murami. Dla Tadeusza kluczową postacią była studentka, która uczyła się na tajnych zebraniach- Maria (jego narzeczona).
Jest jeszcze sytuacja ze sprzedawaniem bimbru- Jam, Tadeusz i Maria ulokowali wszelkie oszczędności w ten biznes. Sprzedawali oni własnej roboty trunek innym ludziom.

Mam nadzieje, że wszystko wyjaśnione. Pozdrawiam.