Odpowiedzi

2010-03-16T16:50:18+01:00
Był to chłopak ambitny i inteligentny, łatwo poddający się rusyfikacji, ale jednak do końca pozostał wrażliwy. Pozostał wrażliwy na krzywdę ludzką, o czym przekonał czytelnika wyciągając z opresji Andrzeja Radka, na piękno przyrody i świata oraz na piękno poezji.
Radek miał tak naprawdę okazję odwdzięczyć się koledze za pomoc. Pomógł mu swoim wsparciem i samą obecnością w momencie gdy Marcin, nieszczęśliwie zakochany dowiedział się, że jego ukochana Anna, którą widywał w parku wyjechała wraz z rodziną do Rosji. Ta informacja całkiem go załamała. Bardzo pomocny okazał się wtedy jego przyjaciel Andrzej, który potrafił go pocieszyć.
O wielu cechach głównego bohatera ,,Syzyfowych Prac” nie wspomniałam, gdyż była to bardzo ,,trudna” postać, a jego charakter nieustannie się zmieniał. Wiele z jego celów zmieniało się tak że można by je uznać za paradoks. Początkowo był gorliwym katolikiem natomiast później zapartym ateistą . Podobnie było z jego hierarchią ważności oraz miłością do kraju ojczystego. Prawdziwą iluminacją okazało się wysłuchanie przez niego ,,Reduty Ordona”. Autor chciał ukazać poprzez tą lekturę jak złych człowiek potrafi dokonać wyborów ,,wbrew sobie”, jak ważna jest wiedza do poznania czym jest dobro, a czym zło, jakie mogą być konsekwencje popełnionych przez nas błędów i przede wszystkim jak ważny w życiu człowieka jest patriotyzm i umiłowanie ojczyzny.:))
  • Użytkownik Zadane
2010-03-16T17:00:59+01:00
Marcin borowicz jest głównym bohaterem Syzyfowych prac S. Żeromskiego. Ojciec chlopca byl ubogim szlachcicem,Bohater wraz z rodzicami mieszkał w wielkiej miejscowosci Gawronki.Marcin byl dosc wysoki i dobrze zbudowanym chlopcem.Miał krótkie ciemne włosy,czarne oczy,geste brwi, i madry wyraz twarzy.Borowicz byl opanowany i spokojny.Nie lubil klotni ani bojek.Uczyl sie dobrze,choc nauka go poczatkowo nieinteresowała.Po przemianie bohater wspaniały swaiat polskiej literatury, ktora zaczol z pasja poznawac.Byl wrazliwym chlopcem poruszaly go;poezja,przyroda i krzywda ludzka.Dzieki poezji A.Mickiewicza zrozumiał kim naprawde jest,Ze jest Polakiem ze usyfikacja jest krzywada dla niego i calego narodu.Poczul wstyd,zal,gniew,ktory wytadował na zdrajcy Majewskim.Marcin to ciekawa, dynamiczna postac.Pszedł długą drogę do Polskości.Zrozumiał kim jst, mimo trudnej sytuacji historycznej i politycznej Polski.