Odpowiedzi

2010-03-16T16:51:39+01:00
- komizm słowa
- komizm postaci
- komizm sytuacji
5 2 5
2010-03-16T16:53:09+01:00
Komizm to podobnie jak tragizm czy groteska, również kategoria estetyczna wykorzystywana przez twórców komedii. Wyróżnia się kilka typów komizmu:
Komizm sytuacyjny - polega na bawieniu widza spiętrzeniem niezwykłych zdarzeń, wypadków, które wymuszają na bohaterze śmieszne, komiczne zachowanie.
"Świętoszek" Moliera- scena, w której ukryty pod stołem Orgon, obserwuje jak Świętoszek próbuje uwieść Elmirę.
"Śluby panieńskie" Fredry - scena, w której zmęczony nocnymi hulankami Gustaw zasypia w towarzystwie dam lub sytuacja ukazująca służącegona straży pustego pokoju, pilnującego, aby nikt nie obudził rzekomo śpiącego panicza.
"Moralność pani Dulskiej" Zapolskiej - szereg scen, wśród których najzabawniejsza jest scena zdrowego spaceru Felicjana wokół stołu, albo tak w której na kanapie siedzą "obie panie Dulskie" (matka żyszka i Hanka) aby, jak chce Zbyszko - przyjmować gości.
Komizm językowy - inaczej, komizm słowa, na widza oddziaływuje żart, dowcip, zabawne dialogi.
"Śluby panieńskie" Fredry - wyznania sentmentalnej miłości Albina, czy też wypowiedź Klary o zgodzie na małżeństwo z Albinem.
"Świętoszek" Moliera - cięte, ironiczne wypowiedzi Doryny czy powtarzane nieustannie przez Orgona słowo "biedaczek", określające Tartuffle'a.
"Moralność pani Dulskiej" Zapolskiej - kiedy Felicjan musi wyjść, bo przy dzieciah nie wypada mówić o drażniących sprawach.
Komizm postaci - polega na umiętnym dobraniu typów chrakteru tak, by pewne cechy uległy wypukleniu.
"Świętoszek" -hiperbolizacja cehch charakteru spotęgowana głównie w osobie Tartuffle'a (próżniak, obłudnik, kłamca) i Orgona (naiwny, łatwowierny, zaślepiony).
"Śluby panieńskie" - celowo dobrane, charakterystyczne typy bohaterów: nadwrażliwy Albin, lew salonowy Gustaw, trzpiotka Klara.
8 2 8
2010-03-16T16:58:04+01:00
-komizm sytłacji(np. w Tangu Mrozka;kary jakie nakłada na człoków rodziny Artur;babcie wysyła na katafalk, wójowi zakłada klatkę dla ptaków na głowę); ogulnie polega na rozbawieniu widza przez nagromadzenie dziwnych, niezwykłych wydarzeń;
-komizm jezyka-pomieszanie stlu wysokiego z niskim, bądź wypowiedzi o charakterze zartobliwym z tragicznymi;żart, dowcip
-komizm miejsca np w Tangu hiper dokładne(nadmiernie) opisywanie miejsca, pokoju, w którym rozgrywa sie akcja
-komizm postaci w Tangu postć n Stomila, który chodzi w nichlujenej, porozpinanej pizamie,lub postac babci która jest ubrana młodzieżowo w tramki...;umiejętny dobór typu charakteru poszczególnych postaci
6 2 6