Odpowiedzi

2010-03-16T17:17:04+01:00
Jagienka była córką Zycha ze Zgorzelic. Nie miała matki, ale posiadała liczne rodzeństwo. Była ulubienicą Opata z Tulczy, oraz Wilka i Cztana - jej zalotników. Po śmierci Danusi, Zychówna zostaje żoną Zbyszka z Bogdańca. Na dworze księżnej Aleksandry, stanowiła jedną z ulubionych dwórek.
Jagienka była bardzo ładną kobietą, o szczupłej sylwetce i szerokich ramionach. Miała rumiane policzki i mądre spojrzenie. Tryskała energią i życzliwością. Zychówna zanim poznała Zbyszka, ubierała luźne, rozwiane koszule i spódnice do jazdy konno. Włosy przeważnie upinała w warkocz.
Jagienka wykonywała typowo męskie zajęcia. Potrafiła pływać, polować, jeździć konno i władać bronią. Do jej umiejętności należało również opatrywanie ran. Kiedy Maćko miał między żebrami grot ze strzały, zajmowała się nim i pomogła mu z owym urazem. Była stanowcza. Nie pozwalała swoim zalotnikom na kokietowanie.
Zychówna posiadała wielkie serce. Pomagała ludziom potrzebującym i chorym. Zajmowała się cierpiącymi, więc cechowała ją ogromna dobroć. Starała się zawsze służyć radą i wskazówką. Jagienka miała pod opieką Maćka, Juranda, a następnie trumnę Danusi. Ze wszystkim poradziła sobie bardzo dobrze, mimo że wszystko robiła sama.
Jagienka w książce pt. "Krzyżacy", której autorem jest Henryk Sienkiewicz, była postacią pozytywną. Starała się radzić we wszystkich sytuacjach. Zyskała uznanie i szacunek wszystkich postaci z powieści.