To zadanie jest z przyrody.

Korzystając z dostępnego materiału źródłowego znajdź ciekawostki o jednym wybranym przedstawicielu tatrzańskiego świata roślin i zwierząt:świstak,kozica,limba,krokus,szarotka,dziewięćsił bez łodygowy ,kosodrzewina.Czyli trzeba opisać jedno zwierzę i jedną roślinę z pośród tych, jeśli będą jakieś zdjęcia to poproszę. To zadanie potrzebuje na ten piątek.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T20:27:25+01:00
ŚWISTAK
jest gatunkim wysokogórskim. Unika okolic ruchliwych i szlaków turystycznych. Kopie głebokie nory na ok. od 1metra do 10 metrow. Służą mu one jako ucieczki w razie zagrożenia, a w zimie spędza tam sen zimowy. Jest bardzo płochliwy. W razie zagrożenia wydaje głośny świst. Głównym wrogiem świstaka jest orzeł. Świstak zaskoczony przez lisal ub wilka potrafi się bronić. Świstaki żerują w dzień, szczególnie przy słonecznej pogodzie. Żywią się roślinami jak i nadziemnymi pędami, jak bulwa i korzenie. Intensywnie żerują jesienią, przed zapadnięciem w sen zimowy, aby zgromadzić zapasy tłuszczu, niezbędne do przetrwania zimy. Na zimę całe stadko świstaków kryje się głęboko w norach, zatykając wylot nory trawą i korzeniami. Sen zimowy swistaka trwa długo. Od września do kwietnia. Zajmują się oni strzeżeniem terytorium i kopaniem norek. Świstak w Polsce podlegaja scislej ochronie.

SZAROTKA
Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w górach Europy. Jedyne naturalne stanowiska w Polsce znajdują się w Tatrach. Niska roślina. Ma 5–30 cm wysokości i nie rozgałęzia się. Występuje najczęściej w piętrze alpejskim. Szarotka alpejska jest reliktem epoki lodowcowej. Na terenie Polski gatunek objęty jest ochroną gatunkową ścisłą. Szarotka alpejska chroniona jest w wielu innych krajach Europy, między innymi w Szwajcarii, Słowenii i Rumunii

licze na naj:)

96 4 96