Mam problem muszę napisać relacje lub sprawozdanie do księcia Bolesława Krzywoustego z chrystianizacji Pomorza zachodniego. Szukam cały czas jakiś źródeł, z których można to napisać ale wciąż nie znajduje może ma ktoś jakiś pomysł?

1

Odpowiedzi

2010-03-16T19:05:15+01:00
Całe niemal panowanie Bolesława Krzywoustego wypełniły walki z Pomorzanami. Plemiona pomorskie zamieszkiwały ziemie między ujściem Wisły, Notecią i ujściem Odry, a także wschodnie tereny obecnego niemieckiego landu Meklemburgii - Pomorza Przedniego z wyspą Rugią. Próby podporządkowania ziem pomorskich podejmowali władcy piastowscy od czasów Mieszka I. Nie przyniosły one jednak trwałego efektu. Pokonani Pomorzanie uznawali wprawdzie zwierzchnictwo piastowskich książąt, lecz w sytuacji osłabienia monarchii zrywali te więzi.
Na Pomorzu dużą rolę odgrywały nadmorskie ośrodki: Gdańsk , Kołobrzeg, Wołogoszcz, Wolin i Szczecin. Ich mieszkańcy bogacili się uprawiając handel i korsarstwo. Tradycje pogańskie były na tym terenie bardzo żywe. Po śmierci Kazimierza Odnowiciela Pomorzanie stale nękali najazdami Kujawy i Wielkopolskę. Grupy rabusiów docierały lasami nawet w okolice Gniezna i Poznania.
Bolesław Krzywousty już jako Chłopiec uczestniczył u boku ojca w wyprawach zbrojnych przeciwko Pomorzanom. Zostawszy władcą rozpoczął systematyczny podbój ziem pomorskich, który trwał ponad dwadzieścia lat. Pomorze Gdańskie zostało wcielone do państwa Piastów w 1119 r. W 1121 r. książę Pomorza Zachodniego Warcisław I uznał się za wasala Bolesława Krzywoustego i zobowiązał do wprowadzenia chrześcijaństwa. Akcję chrystianizacyjną zapoczątkował biskup Otton z Bambergu. Udał się na Pomorze Zachodnie na czele wspaniałego orszaku, czym przekonał miejscową ludność do potęgi nowej wiary. Misjonarze zniszczyli pogańskie ośrodki kultu, przeprowadzili chrzest ludności i wznieśli pierwsze kościoły. W 1140 r. utworzono w Wolinie biskupstwo, przeniesione później do Kamienia Pomorskiego.
1 4 1