Odpowiedzi

2010-03-16T18:04:46+01:00
Oko ludzkie zbudowane jest z soczewki, rogówki, tęczówki, źrenicy, komory przedniej oka, siatkówki, naczyniówki, twardówki, plamki żółtej, plamki ślepej i nerwu wzrokowego. Podział główny to gałka oczna, mięśnie oka i aparat ochronny oka.

Przetwarzanie obrazu:
gałka oczna oraz ośrodki łączące gałkę oczną z ośrodkiem wzrokowym w korze mózgu są odpowiedzialne za odbiór fal świetlnych i ich przetwarzanie na wrażenie wzrokowe

Krótkowzroczność:
obraz powstały w wyniku skupienia promieni świetlnych tworzy się przed siatkówką, złe widzenie odległych przedmiotów, koryguje się za pomocą soczewek rozpraszających (-).

Dalekowzroczność:
złe widzenie z bliska spowodowane skupieniem promieni za siatkówka, koryguje się za pomocą soczewek skupiających (+)
12 3 12
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T18:15:52+01:00
Wady : krótkowzroczność - obraz powstaje przed siatkówką, koryguje się okularami z soczewką dwuwklędłą ; dalekowzroczność - obraz powstaje za siatkówką, koryguje się okularami z soczewką wypukłą.
Zasada przetważania w nim obrazu : widziane obiekty są przenoszonę na siatkówkę w takiej samej formie - obraz jest rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. Nerw wzrokowy przekazuje ten obraz do mózgu, gdzie jest przrtwarzany (odwracany i powiększany).
Budowa oka: Oko zbudowane z soczewki i tęczówki, które regulują dopływ światła, w tylniej części oka z siatkówki, która jest światłoczuła. Najbardziej zewnętrzną warstwą oka jest mocna błona zwana twardówką, która chroni oko przed czynnikami zewnętrznymi, w przedniej części oka twardówka jest cienka i przezroczysta, ten fragment nazywa się rogówką. Przepuszcz ona promienie świetlne do wnętrzna oka. Drugą ważną błoną budującą oko jest naczyniówka, dzięki licznym naczynią krwionośnym w niej występującym komórki oka są odrzywione i zaopatrywane w tlen. W przedniej części oka naczyniówka przechodzi w tęczniówkę (reguluje ilość docierających w głąb oka promieni świetlnych) i ciało rzęskowate. W środku tęczówki znajduje się otwór zwany źrenicą - ma dużą średnicę. Za tęczówką i źrenicą mieści się soczewka - załamuje ona promienie świetlne. Trzecia błona budująca oko to siatkówka umieszczona w tylniej części oka, składająca się z komórek świtłoczułych. Gałka oczna posiada sprężystość dzięki wypełniającej jej wnętrze substancji - ciałem szklistym. Patrz schemat budowy oka.
8 3 8