Odpowiedzi

2009-10-26T15:22:19+01:00
Homer, Iliada, bohater drugoplanowy.
Homer Odyseja, bohater główny i tytułowy; heros trojański, znany z przebiegłości i dzielności, król Itaki z uporem, mimo przeciwności, wędrujący do celu: rodzinnej krainy i ukochanej zony Penelopy.
Przystojny, wspaniale zbudowany, atletyczny Grek. Bardzo podobał się kobietom, również boginiom, o czym świadczą jego liczne romanse w czasie drogi powrotnej spod Troi do domu.
Wziął udział w wojnie trojańskiej, wpadł na pomysł zbudowania olbrzymiego, drewnianego konia, w ktorym ukryli się najdzielniejsi greccy rycerze. Po wprowadzeniu konia w bramy Troi, nocą wydostali się oni i otworzyli bramy miasta. W ten sposób Troja została zdobyta. Odyseusz wyruszył do Itaki, ale po drodze znalazł się na wyspie Polifema, ktorego oślepił, ratując życie swoje i towarzyszy. Polifem był synem boga mórz, Posejdona, i poskarżył się ojcu na Odyseusza. Posejdon żrzucił na herosa klątwę- Odyseusz miał nigdy nie powrócić do Itaki. Udało mu sie jednak przebłagać bogów. Po dziesięcioletniej tułaczce postawil stopę na ojczystej ziemi. Po walce z oblegającymi pałac zalotnikami Penelopy odzyskał tron.
Odważny bez zapamiętałości i zapalczywości, jest też obdarzony niezwykłą przytomnością umysłu, która pozwala mu wybrnąć z każdej opresji. Nigdy nie działa pochopnie, waży każdą decyzję. Jest podejrzliwy, ostrożyny, nikomu nie ufa. Nie boi się pracy, umie żeglować, zbudować tratwę. Zna dworne obyczaje, umie zajmująco opowiadać i oczarować kobietę. Mimo to wraca do Penelopy. Dominującą jego cechą jest żądza poznania świata, popychająca go do wciąż nowych przygód. Jest dobrym towarzyszem. Bywa okrutny i nieubłagany, ale umie też być sprawiedliwy.

Dodaj tu jeszcze wlasna opinie o nim: Wg mnie odyseusz był itd.
1 1 1