Są to zadania z ćw klasa 3 gimnazjum część 2 (granatowa okładka) wyd. WSIP (str.24-25)- Dołączam też załącznik:) Proszę o jak najszybsze rozwiązanie, potrzebne na jutro! Kto nie umie niech się za to nie bierze, bo zgłoszę SPAM!:-) Dzięki
1)Zaproponuj doświadczenie umożliwiające wyznaczenie ogniska zwierciadła wklęsłego. Narysuj schemat układu doświadczalnego.
2) Na zwierciadło wklęsłe pada kilka promieni świetlnych równoległych do jego osi optycznej. Narysuj kierunek ich biegu po odbiciu od zwierciadła oraz zaznacz ognisko i ogniskową.
3) Na zwierciadło wklęsłe pada kilka promieni świetlnych równoległych do jego osi optycznej. Narysuj kierunek ich biegu po odbiciu od zwierciadła oraz zaznacz ognisko i ogniskową.
4) Przedmiot z zadania 3. przesunięto na odległość mniejszą niż ogniskową od zwierciadła wklęsłego ( x< f). wykreśl obraz tego przedmiotu i podaj jego cechy.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T19:44:03+01:00
1) Doświadczenie: przygotowujemy kilka wąskich wiązek promieni (np. laserów) i w ciemnym pomieszczeniu odbijamy na zwierciadle wklęsłym równolegle do osi zwierciadła (promienie przyosiowe), wiązki promieni powinny przecinać się w jednym pkt przed soczewką- jest to ognisko zwierciadła

Na schemacie rysujemy kolejno kilka wiazek promieni równoległych do osi zwierciadła a nastepnie odbijających się od zwierciadła i przecinających w jednym punkcie zwanym ogniskiem (zob. zwierciadło pierwsze na obrazku)

2) Rysunek taki jak wyżej, po odbiciu od zwierciadła promienie przecinają się w ognisku zwierciadła a odległość od środka zwierciadła do ogniska zaznaczamy jako ogniskowa (zob. zwierciadło pierwsze na obrazku)

3) napisałeś słowo w słowo to co w 2) jeśli chodziło ci o wypukłe to różnica jest taka że promienie będą sie rozchodzić na boki a ognisko będzie przedłużeniem promieni odbitych i ognisko będzie "za" zwierciadłem (zob. zwierciadło drugie na obrazku)

4) Dla wklęsłego:
Obraz powstały w zwierciadle kulistym jest pozorny, powstaje za zwierciadłem w miejscu przedłużeń promieni odbitych, jest prosty (nie odbity) oraz powiekszony.
(zob. drugi załącznik)
1 5 1