MONGOŁOWIE
Źródło 88.
Przerażający widok przedstawia ich postać: nogi mają krótkie lecz rozrośnięte piersi, twarz ich jest szeroka, a skóra jasna, policzki bez zarostu, nos zakrzywiony, oczy małe. szeroko rozstawione. Broń ich stanowią tarcze ze skór byczych, na kształt blachy stłoczonych, nie do przebicia i doskonale zabezpieczające. Noszą hełmy żelazne i sporządzone ze skór, zakrzywione miecze, kołczan}' i luki sposobem wojskowym przypasują; strzały ich dłuższe od naszych o cztery palce, zakończone grotem żelaznym, kościanym lub rogowym; drzewca zaś strzał są tak ścięte, że cieciu' naszych luków nie chwytają.
Proporce krótkie, czarnym i białym kolorem się różniące, niektóre mają na szczycie wiecheć z wełny. Konie są małe. lecz mocne, wytrzymałe na głód i trudy; jeżdżą na nich po chłopsku, pędząc po skałach i kamieniach bez podków, jakby to były kozy leśne; po trzy dni z rzędu skołatane pracą, zadowalają się mała garstka paszy. Ludzie w podobny sposób nic prawie nie troszcząc się o przyjmowanie pokarmów, karmią się samym barbarzyństwem; maja wstręt do chleba, używają mięsa czystych i nieczystych zwierząt bez różnicy, piją mleko zsiadłe pomieszane z krwią końska. Maja zaś z różnych narodów, podbitych w walkach (...] wielką masę wojowników, których zmuszają przemocą do boju. jeśli spostrzegą, że ktoś z nich trochę się trwoży i nie idzie na śmierć z cala zapamiętałością, bez żadnego wahania ucinają mu głowę. Sami Tatarzy niechętnie narażają się na śmierć, lecz jeśli się zdarzy, że ktoś z nich polegnie w boju. natychmiast go porywają i uprowadziwszy w najskrytsze miejsce, grzebią w ziemi, zrównując mogiłę i ubijając to miejsce kopytami końskimi, aby jakikolwiek ślad grobu nie był widoczny. Nie stanowią dla nich żadnej prawie przeszkody rwące rzeki, które na koniach siedząc przebywają; jeśli jednak natrafią na nie przebrodzoną wodę, natychmiast wyplatają z gałęzi na wzór czółen tratwy, pokrywając je z wierzchu surowymi skórami zwierząt, i naładowawszy na nie toboły, sami wstępują i bez obawy przepływają. Namiotów używają płóciennych i skórzanych. Konie mają tak dobrze wytresowane, że gdziekolwiek człowiek idzie, wszystkie, jak psy. za nim dążą. Mimo jednak, że tak wielka u nich jest ilość ludzi, w milczeniu chodzą jakby niemi, żadnego nie wydają, głosu, i milcząc walczą.
1.Opisz, jak - według autora źródła - wyglądał Mongoł.
2. Co autor źródła mówi o mongolskim wyżywieniu?
3. Jaką bronią posługiwali się Mongołowie?
4. Co stanowiło o sile wojsk tatarskich'?
5.Jak wyglądał pochówek poległego w walce wojownika tatarskiego?


Wykonaj analize tekstu i odpowiedz a te pytania.Proszę o wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam polski12345

1

Odpowiedzi

2010-03-16T19:03:55+01:00
1.
autor tekstu opisuje mongołów mówiąc ze mieli krótkie nogi ale za to rozrośnięta pierś.Twarz ich była szeroka a karnacja jasna,na policzkach nie było zarostu zakrzywiony nos i małe szeroko rozstawione oczy.
2.
Jedli mięso czystych i nieczystych zwierząt piją mleko zsiadłe pomieszane z krwią końska.
3.
Broń ich stanowią tarcze ze skór byczych.Noszą hełmy żelazne i sporządzone ze skór zakrzywione miecze .Do tego łuki o długich strzałach zakończone grotem.
4.
Łatwo przechodzili rzez rwące rzeki a w przypadku przebrodzonej wody wyplatają sobie tratwy
5.
był on:
pogrzebany w ziemi,potem zrównano mogiłę i wszystko ubito końskimi kopytami aby grób nie był widoczny


mam nadzieję ze pomogłam ;***
2 3 2