Korzystając z internetu lub innych źródeł informacji przygotuj materiały na tema: Czy na temat nieszczęśliwych kochanków z Werony napisano w puźniejszych latach(XVII wiek -do dziś)jakieś wiersze,czy namalowano jakieś obrazy,wyrzeźbiono posągi czy skomponowano muzykę,nakręcono filmy?? (tu chodzi o romea i julie)
nie potrzebuje zadnych rękodzieł chcę tylko linki gdzie można znaleźć info na ten temat...zadanie jest proste ja poprostu nie mam na to czasu a punktów jest dużo...;)

2

Odpowiedzi

2010-03-16T19:01:46+01:00
Http://pl.wikipedia.org/wiki/Romeo_i_Julia
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T19:01:47+01:00
Dramat Szekspira do dziś inspiruje poetów. Cyprian Kamil Norwid w wierszu Pt.„ W Weronie” odwołuje się do tragedii Szekspira.Dwie pierwsze strofy opisują jak na domy zwaśnionych rodów oraz na grób kochanków spogląda łagodne oko błękitu. Niebo, aniołowie pamiętają o kochankach, wciąż płaczą wspominając wielką nieszczęśliwą miłosć Romea i Julii. Historia tej miłości jest piękna, wzniosła, tajemnicza i poetycka. Poeta zauważa jednak, że tragedia sprzed wieków nie wzrusza ludzi mu współczesnych. Romeo i Julia to symbol pięknej, nieszczęśliwej i niszczącej miłości. Jest to utwór wyrażający niezgodę na przyziemne, materialistyczne widzenie Świata, zwrócenie zbyt dużej uwagi na naukę, a nie na uczucie.
Z innej perspektywy realizuje motyw Romea i Julii H. Poświatowska w wierszu zaczynającym się słowami „Jestem Julią”. Bohaterka owego wiersza jest młodą kobietą, która w swym życiu zaznała gorzkiego smaku miłości. Sugeruje on nam, że miłość ta była nieszczęśliwa, przyniosła wiele bólu smutku, cierpienia. Bohaterka przyrównuje się do szekspirowskiej Julii, która równie bardzo cierpiała z powodu miłości. Pomimo, że ukochana osoba odeszła, i najprawdopodobniej już nie wróci.„Julia” na niego czeka, jest pełna nadziei, że jeszcze jej życie się odmieni… Utwór ten ukazuje nam ponadczasowość uczuć Romea i Julii, uświadamia nam, że może minąć 100, 200 a nawet 1000 lat a na świecie dalej będzie istniała gorzka miłość, miłość nieszczęśliwa. Wiersze poetki to zapis miłości wszechogarniającej, której towarzyszy przeczucie śmierci.