Odpowiedzi

2010-03-16T20:04:12+01:00
1) występowanie węgla: Węgiel występuje w każdym organizmie żywym oraz jest podstawą chemii organicznej.
Naturalne złoża węgla kamiennego i węgla brunatnego to mieszanina węgla w postaci grafitu, sadzy i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Zawartość węgla w skorupie ziemskiej wynosi 0,018%.

W postaci pierwiastka chemicznego:
grafit
diament
fulereny
W postaci związków chemicznych:
nieorganicznych: węglany, węgliki, tlenki
organicznych: białka, tłuszcze i cukry, węglowodory, alkohole, estry itp.
W mieszaninach jakimi są paliwa kopalne:
gaz ziemny
ropa naftowa
torf i antracyt
węgiel kamienny
węgiel brunatny

2) model atomu węgla:
http://www.voyagesolarsystem.org/images/DC/image_pow-mod_5zm.jpg
http://www.gm20.szczecin.pl/publikacje/modele_pliki/image006.jpg

3)- Grafit jest alotropową odmianą węgla o barwie czarno-szarej i metalicznym połysku. Jest bardzo miękki, łupliwy i nierozpuszczalny w wodzie.
Bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło.

- Diament, jest odmianą alotropową węgla, najtwardszym minerałem z występujących przyrodzie (10 w skali Mohsa). Tworzy on bezbarwne, przezroczyste kryształy. Zanieczyszczenia nadają mu różnorakie zabarwienie (czerwone, zielone, niebieskie, brązowe). Diament charakteryzuje duża odporność chemiczna. W wyższych temperaturach diament przechodzi w grafit. Jest półprzewodnikiem prądu i bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, trudnotopliwy, odporny na działanie ługów i kwasów.

- Fullereny, to najpóźniej poznana, alotropowa odmian węgla. Została odkryta w 1985 r. przez Roberta Curla, Richarda Smalleya i Herolda Kroto, którzy w 1996 r. za swe odkrycie dostali Nagrodę Nobla. Są to cząsteczki węgla zawierające od kilkudziesięciu do kilkuset atomów węgla
1 5 1