Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-26T16:34:44+01:00
To kino,którego celem jest przekazanie widzowi obrazu w sposób,aby wydawało mu się,że jest w centrum nadawanego obrazu.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu do kina IMAX to gigantyczny ekran. Ma szerokość 33 metrów i wysokość 25 metrów - gdyby go postawić obok bloku, to sięgnąłby do 8 piętra. Przy tej wielkości ekranu widz może zobaczyć na nim np. wieloryba naturalnych rozmiarów. Dzięki temu, że ekran jest płaski z rysującą się złożoną krzywizną, rozciągającą się poza krawędź peryferyjnego pola widzenia, a podest, na którym znajdują się siedzenia jest niezwykle stromy, widz ogląda taki sam obraz bez względu na miejsce siedzenia. Podczas oglądania filmów 3D (trójwymiarowych) ma się wrażenie, że znajdujemy się w centrum pokazywanego filmu. Ekran skonstruowany jest ze specjalnego tworzywa dyfuzyjnego i oprawiony w cylindryczne stalowe ramy,które dodatkowo wzmocnione są specjalną konstrukcją wspomagającą. Powierzchnia, pokryta białym winylem, jest perforowana tysiącami 3-milimetrowych dziurek po to, by przez ekran mógł przechodzić bez przeszkód dźwięk z umieszczonych za nim głośników.

Do wy świetlania obrazu na ekranie kina IMAX używany jest największy na świecie projektor, pracujący w technologii Rolling Loop. Zamontowany w kinie na warszawskiej Sadybie projektor IMAX 3D ma długość 139,7 cm, szerokość 170,2 cm, wysokość 139,7 cm i waży około 590 kg. Urządzenie jest wyposażone w 2 lampy projekcyjne, każda o gigantycznej mocy mocy 15 kW. Ze uwagi na wysoką temperaturę lamp, wynoszącą około 5500 stopni (temperatura powierzchni Słońca), ich ksenonowe rdzenie są chłodzone wodą o temperaturze 7C i zimnym powietrzem. Światło jednej lampy w projektorze IMAX jest tak jasne, że gdyby znajdowała się ona na księżycu, to moglibyśmy je zobaczyć z Ziemi gołym okiem. W projektorze IMAX film przesuwa się w sposób nietypowy, bo w poziomie.W rejonie okienka projekcyjnego panuje próżnia. Dlaczego? Bo w IMAX-ie jest bardzo duże powiększenie. Obraz musi być stabilny a to zapewnia tylko przemieszczanie się taśmy filmowej w próżni.Rolling Loop przesuwa film z prędkością 24 klatek na sekundę, falistym ruchem, wyprzedzając projekcję o jedną klatkę. W czasie projekcji każda klatka umieszczona jest na szpuli rejestracyjnej. Szpule z filmem są tak duże i ciężkie, że podnosi się je i ustawia na "talerzach" przy pomocy ręcznych wózków widłowych.Taśma filmowa przylega idealnie do tylnej części soczewki, dzięki czemu osiągnięto unikalną, precyzyjną ostrość obrazu. Podczas projekcji filmów 3D równolegle transportowane są taśmy przeznaczone odpowiednio dla prawego i lewego oka. Przy czym, żeby uzyskać efekt 3D, jedna z taśm jest opóźniona w stosunku do drugiej o 4 klatki.

Budynek kina jest wolnostojący. Wielki sześcian z 400 miejscami na widowni ma doskonałą izolację. - Od wewnątrz jest 20 cm wełny mineralnej, ścianek gipsowych i paneli akustycznych. Potem ściana z żelebetu grubości 30 cm. Na zewnątrz - kolejne 15 cm wełny mineralnej i okładziny z aluminium.Dlatego niczego nie słychać ani z ulicy ani na ulicy.

W kinie IMAX nikogo nie dziwi, że kiedy z ekranu nadciąga prawdziwy rekin z rozwartą paszczą i zdaje się być tuż obok, dzieci piszczą a dorośli robią unik głową. Nerwowi lub ciekawscy ściągają czasem okulary. Wtedy widzą, że to tylko iluzja, która oszukuje zmysł wzroku, błędnik i mózg. Na ekranie migają płaskie zdwojone obrazy. Dopiero w okularach tworzą trójwymiarową iluzję.

Kino trójwymiarowe przyciąga duze ilości widzów. Teraz IMAX to obowiązkowy punkt w programie wycieczek do Warszawy. Przypominają o tym biura turystyczne. I trudno się dziwić. Jeszcze dwa lata temu najbliższe kino wielkoekranowe znajdowało się w... Berlinie. Teraz IMAX ma już nie tylko Warszawa ale - od grudnia minionego roku-również Kraków.

Mam nadzieję,żę pomogłam ;D
2009-10-30T12:41:42+01:00
Tutaj wszystko znajdziesz:
http://www.sciaga.pl/tekst/76895-77-trojwymiarowe_kino_imax

Pozdrawiam ;)