Proszę o sprawdzenie pracy i poprawienie ewentualnych błędów.Z góry dziękuje.

W powieści „ Ferdedurke” Gombrowicza autor przedstawia walkę z formą.
Przykładem walki Józia z formą jest pobyt na stancji postępowych inżynierostwa Młodziaków. Gdzie kontynuowany jest proces „ugębiania”. Do środków wtrącenia człowieka w formę „ugębiania” dochodzi również „łydka” symbol tężyzny fizycznej i erotycznej.
Młodziakowie stanowią nowoczesne małżeństwo, nieustannie podkreślają (manifestują) swą niezależność wobec wszelkich norm obyczajowych i moralnych. Młodziakowie to rodzina inteligencka.
Inżynier Młodziak jest pogodnym panem w średnim wieku,” uświadomionym urbanistą, który kształcił się w Paryżu i stamtąd przywiózł dryg europejski”. Inżynierowa to kobieta „aktywna”, udzielająca się społecznie i śledząca nowinki współczesnego życia.
Pani Młodziakowa cały czas starała się okazywać swą „ nowoczesność” i ma dużą satysfakcję z wyszukiwania kontrastów swoimi „powojennymi” poglądami a postawami swego lokatora.W tej opinii o Józiu utwierdza ją Pimko, który odwiedzał dom Młodziaków.
Młodziakówna- Zuta zgrabna, wysportowana, szczera i naturalna” nowoczesna pensjonarka” , stawiana Józiowi przez Pimkę za wzór młodości.Jest to również kobieta niezależna i wyzwolona seksualnie.
Przykładem nowoczesności Młodziakowej może być namawianie córki na romans z równowieśnikiem, nie wykluczając możliwości urodzenia przez nią nieślubnego dziecka. Posuwając się coraz dalej w demonstracji liberalizmu swych poglądów matka i ojciec przekonywali córkę że nie mają nic przeciwko temu, aby Młodziakówna postarała się o nieślubne dziecko, gdyż przecież taki jest styl życia znanej nowoczesności młodzieży amerykańskiej.
Rodzice entuzjastycznie akceptują (aprobują) jej zachowanie. Jednak ta ich nowoczesność i niezależność jest sztuczna, upozorowana co demaskuje Józio w czasie spożywania kompotu. Podczas wspólnego posiłku Józio przeraźliwie siorbie z kubka kompot z namoczonymi resztkami jedzenia, na co Młodziakowie reagują ucieczką.
Jego pobyt na stancji kończy się bijatyką. Do której sam doprowadza, po przez uknucie spisku. Uknucie spisku miało na celu zdemaskowanie sztucznej postawy Młodziaków. W tym celu podstępem zwabił Kopyrdę i profesora Pimko do pokoju Młodziakównej i również podstępem zwołuje rodziców. Józio, chcąc zobaczyć reakcję i zdemaskować gospodarzy. Otwiera jedną z dwóch szaf, w której schowali się obaj mężczyźni.
Rodzice Zuty starają się pokazać swą nowoczesność gdyż nawet otwarcie szafy i ukazanie się w niej młodzieńca (Kopyrdy), uznają to za coś normalnego nie okazując zdziwienia a nawet zdają się tolerować naturalną w ich rozumieniu sytuację. Dopiero po otwarciu drugiej szafy, gdzie znajduje się jąkający belfer, nie wiedzą jak się zachować.
W tym momencie została zdemaskowana sztuczna postawa Młodziaka, gdyż poniosły go nerwy i spoliczkował nauczyciela.
W nowoczesnym domu Młodziaków można dostrzec fałsz i obłudę, z którą nie może się pogodzić główny bohater Józio. I tak dziej się z każdym( prawie każdym) człowiekiem. Ludzie są wobec siebie nieautentyczni upozorowani, sztuczni, dążenie do autentyczności jeszcze bardziej cechy te pogrąża.
Przed formą nie ma ucieczki. Świat otaczający człowieka jest światem chaotycznym, powodującym zagubienie się w rzeczywistości. Ludzie próbują kreować się na innych, próbują ukryć swoje prawdziwe oblicze ( uczucia, myśli).

2

Odpowiedzi

2010-03-16T23:00:24+01:00
Młodziakowie stanowią nowoczesne małżeństwo, nieustannie podkreślają (manifestują) swą niezależność wobec wszelkich norm obyczajowych i moralnych. Młodziakowie to rodzina inteligencka.

POPRAWKA :
Młodziakowie stanowią nowoczesne małżeństwo, nieustannie podkreślają (manifestują) swą niezależność wobec wszelkich norm obyczajowych i moralnych. Należą oni do inteligenckiej rodziny.


___________________________
Młodziakówna- Zuta zgrabna, wysportowana, szczera i naturalna” nowoczesna pensjonarka” , stawiana Józiowi przez Pimkę za wzór młodości.Jest to również kobieta niezależna i wyzwolona seksualnie.

POPRAWKA :
Młodziakówna jest zgrabna, wysportowana, szczera i naturalna "nowoczesna pensjonarka", stawiana Józiowi przez Pimkę za wzór młodości. Sprawia ona wrażenie niezależnej oraz wyzwolonej seksualnie kobiety


______________________

poza tymi dwoma uwagami, uważam,że masz talent do pisania.
;)
2010-03-16T23:04:37+01:00
W powieści „ Ferdedurke” Gombrowicz przedstawia walkę z formą.
Walczą z nią między innymi postępowi i nowoczesni państwo Młodziakowie, u których na stancji mieszka Józio. Tam kontynuowany jest proces „ugębiania” bohatera. Tutaj pojawia się również słowo„łydka” - symbol tężyzny fizycznej i erotycznej.
Młodziakowie to rodzina inteligencka. Nieustannie podkreślają i manifestują swą niezależność wobec wszelkich norm obyczajowych i moralnych.
Inżynier Młodziak jest pogodnym panem w średnim wieku,” uświadomionym urbanistą, który kształcił się w Paryżu i stamtąd przywiózł dryg europejski”. Inżynierowa to kobieta „aktywna”, udzielająca się społecznie i śledząca nowinki współczesnego życia.
Pani Młodziakowa cały czas starała się okazywać swą „ nowoczesność” i miała dużą satysfakcję z wyszukiwania kontrastów pomiędzy swoimi „powojennymi” poglądami, a postawami swego lokatora. W tej opinii o Józiu utwierdza ją Pimko, który odwiedzał dom Młodziaków.
Zuta Młodziakówna to zgrabna, wysportowana, szczera i naturalna” nowoczesna pensjonarka” , stawiana Józiowi przez Pimkę za wzór młodości. Jest to również dziewczyna niezależna i wyzwolona seksualnie.
Przykładem nowoczesności Młodziakowej może być namawianie córki na romans z równowieśnikiem. Posuwając się coraz dalej w demonstracji liberalizmu swych poglądów, matka i ojciec przekonywali córkę, że nie mają nic przeciwko temu, aby Młodziakówna postarała się o nieślubne dziecko, gdyż przecież taki jest styl życia znanej nowoczesnej młodzieży amerykańskiej.
Rodzice z entuzjazmem akceptują jej zachowanie. Jednak ta ich nowoczesność i niezależność jest sztuczna, upozorowana, co demaskuje Józio w czasie spożywania kompotu. Podczas wspólnego posiłku Józio przeraźliwie siorbie z kubka kompot z namoczonymi resztkami jedzenia, na co Młodziakowie reagują ucieczką.
Jego pobyt na stancji kończy się bijatyką. Do której sam doprowadza, poprzez uknucie spisku. Spisek miało na celu zdemaskowanie sztucznej postawy Młodziaków. W tym celu Józio podstępem zwabił Kopyrdę i profesora Pimko do pokoju Młodziakównej, a następnie zawołał rodziców Zuty. Chcąc zobaczyć reakcję gospodarzy oraz zdemaskować ich sztuczność, otwiera jedną z dwóch szaf, w której schowali się obaj mężczyźni. Rodzice Zuty dalej starają się być nowocześni, gdyż nawet otwarcie szafy i ukazanie się w niej młodzieńca - Kopyrdy uznają za coś normalnego. Nie okazują zdziwienia, a nawet zdają się tolerować naturalną w ich rozumieniu sytuację. Dopiero po otwarciu drugiej szafy, gdzie znajduje się jąkający belfer, nie wiedzą jak się zachować. W tym momencie została zdemaskowana sztuczna postawa Młodziaka, gdyż poniosły go nerwy i spoliczkował nauczyciela.
W nowoczesnym domu Młodziaków można dostrzec fałsz i obłudę, z którą nie może się pogodzić główny bohater -Józio. Tak dzieje się z każdym lub prawie każdym człowiekiem. Ludzie są wobec siebie nieautentyczni, upozorowani, sztuczni, a dążenie do autentyczności jeszcze bardziej cechy te pogrąża.
Przed formą nie ma ucieczki. Świat otaczający człowieka jest światem chaotycznym, powodującym zagubienie się w rzeczywistości. Ludzie próbują kreować się na innych i ukryć swoje prawdziwe oblicze, uczucia oraz myśli.

P. S. Gwarantuję, ze teraz jest poprawnie.