Odpowiedzi

2010-03-17T09:05:49+01:00
Na sukces trzeba zapracować, sam przyjść nie chce

Zanim otworzysz DG powinnaś zastanowić się w czym jesteś dobra, na co jest zapotrzebowanie w Twoim mieście, a jeśli myślisz o działalności opartej np. na sprzedaży przez Internet, jaki jest popyt na produkty, które chciałabyś sprzedawać. Ważne jest, byś lubiła to, z czym chcesz związać swój biznes. No i byś była w danej dziedzinie jeśli nie ekspertem, to przynajmniej osobą dobrze w branży zorientowaną.

Co do formalności, to konieczny jest wpis do ewidencji, REGON i NIP. Jeśli masz już swój NIP, wystarczy, że w Skarbówce go zaktualizujesz składając odpowiedni wniosek. Konieczne jest także konto bankowe i pieczątka firmowa. No i wizyta w ZUS. W skrócie to tyle, jeśli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli natomiast od początku działania firmy będziesz chciała zatrudnić pracowników, to formalności będziesz miała nieco więcej.

Zasadniczo założenie własnej firmy to moim zdaniem dobry pomysł. Przez pierwsze 2 lata można skorzystać ze zniżek na ZUS i czas ten wykorzystać na zorientowanie się we wszystkich formalnościach i na sprawdzenie, czy pomysł okazał się trafny. Mówiąc krótko - czy dobrze się czujesz prowadząc DG i czy dasz radę na nią i na siebie zarobić.
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T09:09:52+01:00

By rozpocząć działalność gospodarczą, niezależnie od tego, jaka będzie ostateczna forma prawna firmy, trzeba dopełnić obowiązków rejestracyjnych.
Pierwszy krok trzeba postawić w urzędzie gminy, by wpisać się do ewidencji działalności gospodarczej. Jest to o tyle istotne, że obecnie przy rejestracji działalności gospodarczej obowiązuje zasada jednego okienka. Zgodnie z nią wraz ze zgłoszeniem do ewidencji działalności gospodarczej można od razu złożyć w tym urzędzie wszystkie pozostałe zgłoszenia: REGON, NIP i ZUS. Osoby fizyczne, w tym wspólnicy spółek cywilnych, muszą dokonać wpisu do rejestru działalności gospodarczej prowadzonego w urzędzie gminy lub miasta.Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą będzie płatnikiem składek ubezpieczeniowych, powinna więc dokonać zgłoszenia we właściwym Inspektoracie ZUS. Zgoda wojewódzkiego inspektora sanitarnego (sanepidu) niezbędna jest na prowadzenie działalności w danym lokalu. Dotyczy to m.in. podjęcia działalności w zakresie prowadzenia: sklepu spożywczego, wszelkich placówek gastronomicznych, gabinetu kosmetycznego.
1 5 1